Romló közbiztonság, félelemben élő helyiek
A 2010-es évek közepétől kezdve óriási problémát jelent Boszniában a migrációs nyomás. Az illegálisan, papírok nélkül érkező bevándorlók a magyar–szerb határon épült kerítés miatt nem tudtak Magyarországon keresztül az Európai Unió területére jutni, így alternatív útvonalakat kerestek. A Balkánon, Szerbián át jutottak el a Boszniába. Ott azonban a horvát határőrizet miatt zsákutcába kerültek. A helyiek életét nagyon megkeserítette a horvát–bosnyák határon feltorlódott migránsáradat. Az ott lakók azt mondták: a közbiztonság oly mértékben megromlott, hogy nem merik egyedül iskolába engedni gyermekeiket, de a parkba, a játszóterekre sem.
A bosnyák állam éppen ezért igyekszik keményebben fellépni az illegális migrációval szemben. Slobodan Ujić, a külföldiekkel foglalkozó boszniai szolgálat vezetője azt mondta, az ország jó úton halad afelé, hogy fél évtizeddel a gondok kezdete után teljes ellenőrzés alá vonja a migránshelyzetet. Külön sikerként élte meg ezt a tisztségviselő, mert mint fogalmazott: erre a célra az elmúlt két évben szinte semmilyen pénzt nem kaptak.
A helyi illetékesek szerint annak köszönhető a bevándorlók számának csökkenése, hogy mobilcsapatokat állítottak fel, akik felfedik a rejtekhelyeket, és visszaszállítják a migránsokat az előző biztonságos országba. Oda, ahonnan beléptek Boszniába. Ez általában Szerbia vagy Montenegró. A hatóságok abban bíznak, hogy folytatódik a mostani trend, és egyre kevesebb migráns marad, mert az országnak nincs pénze eltartani őket.