A két elnökjelölt nem sokkal nyolc óra előtt érkezett a Párizzsal szomszédos Seine-Saint-Denis település La Plaine Saint-Denis városnegyedében lévő stúdióba.Először a jobboldali elnökjelölt érkezett meg, aki az újságírók kérdésére elmondta, hogy nyugodtan néz a vita elébe és szeretné kihasználni a vitát arra, hogy elmagyarázza a franciáknak, hogy az ő programja az igazi – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
Nem sokkal Marine Le Pen után megérkezett Emmanuel Macron is felesége, Brigitte társaságában.
Az államfő elmondása alapján készen áll a vitára, amely lehetővé teszi, hogy elmagyarázza az elképzeléseit és a Franciaországgal kapcsolatos projekteket, illetve hogy tisztázza mindazt, amit szükséges – írta a vitáról tudósító Le Figaro.
A két jelölt egymással szemben foglalt helyet a stúdióban, pont fordított pozícióban, mint öt évvel ezelőtt.
A két és fél órás vitát Marine Le Pen kezdte, a sorrendet sorsolással döntötték el. A vita során nyolc fő témáról volt szó, az első téma a kampány egyik kulcsfontosságú eleme, a vásárlóerő volt.Az Odoxa-Backbone Consulting közvélemény-kutató cég a Le Figaro számára készített felmérése alapján a megkérdezettek 54 százaléka úgy gondolta, hogy ezt a problémát Marine Le Pen jobban tudja kezelni, mint Emmanuel Macron.Le Pen azzal kezdte beszédét, hogy elmondta, az egyetértés és a nemzeti testvériség elnöke kíván lenni. Szerinte Franciaország legnagyobb értéke a nép, egy önkéntes, szolidáris, kreatív nép, amely öt éve szenved a bizonytalanság miatt és aggódik a jövőért – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.Marine Le Pen véleménye szerint ő lesz a szuverén, demokratikus újjászületés az ország számára, aki odafigyel a mindennapi életre, a munka értékére, a vásárlóerőre, az oktatásra, az egészségügyre, elnöke kíván lenni a franciák közötti összhangnak, az igazságszolgáltatásnak, a nemzeti testvériségnek és a polgári békének.
Emmanuel Macron válaszképp azt mondta, hogy Franciaország akkor válik erőssé, ha meg tudja ragadni a fenntarthatóság kérdését annak érdekében, hogy a 21. század nagy ökológiai hatalmává váljon, hozzátéve, hogy újraválasztása esetén ez fogja vezérelni a döntéseit az elkövetkező években.
A találkozón szóba kerültek az Oroszországgal szembeni szankciók is, melyekről Marine Le Pen úgy véli, hogy Oroszországot Kína szövetségesévé tehetik.
Macron erre azt válaszolta, hogy Marine Le Pen az orosz hatalomtól és Vlagyimir Putyintól függ.
Az államfő fenti vádaskodására Marine Le Pen azt felelte, hogy nem igaz, amit Macron mondott, mivel ő egy teljes mértékben szabad nő. Macron azon vádaskodását, hogy Oroszországtól függ, egy 2014. november 9-én közzétett Twitter-bejegyzésével cáfolta, melyben azt írta, hogy egy olyan szabad Ukrajnát támogat, amely nem függ sem az Egyesült Államoktól, sem az Európai Uniótól, sem Oroszországtól.
Ami az Európai Unióban való maradást illeti, Marine Le Pen azt mondta, hogy szeretne az unióban maradni, ugyanakkor meg szeretné változtatni és a nemzetek szövetségévé tenni, mivel nem ért egyet a szabad kereskedelemmel és azzal sem, hogy az úgynevezett kiküldött munkásokat nem Franciaországban, hanem a származási országukban fizetik ki. Le Pen kiemelte, hogy EP-képviselőként soha nem tapasztalta azt, hogy a francia vezetők megvédték volna országuk érdekeit, majd felrótta Macronnak, hogy a francia szuverenitást európai szuverenitásra akarja cserélni. Marine Le Pen leszögezte, hogy nem kíván kilépni az EU-ból, de úgy véli, hogy az Európai Bizottságnak tiszteletben kell tartania azokat a társadalmi döntéseket, amelyeket a franciák hoznak – jegyzi a V4NA.