Akár több milliárd dolláros bírságot is kiszabhatnak azokra a nagy technológiai cégekre, amelyek nem tesznek eleget az Európai Unió által még januárban elfogadott digitális szolgáltatásokról szóló jogszabálynak (Digital Services Act, DSA). A DSA szabályain a végső simításokat pénteken tárgyalták az EU illetékes törvényalkotói. A DSA megalkotására azért volt szükség, mert a szilícium-völgyi techóriások (mint például Google, Twitter, Facebook) nem harcoltak kellő vehemenciával a platformjaikon megjelenő illegális tartalmak ellen, ám ezzel egy időben önkényesen cenzúráztak tartalmakat, valamint megtévesztő, félrevezető módszereket alkalmaztak az ügyfeleikkel szemben. Az új törvény kilátásba helyezi, hogy
2024-től azok a vállalatok, amelyek továbbra is figyelmen kívül hagyják a rendelkezéseket, éves globális bevételüknek akár hat százalékáig terjedő büntetésre számíthatnak.
A törvényszegés tehát rendkívül drága mulatság lesz, tekintve, hogy például az Amazonnak – 2021-es bevételeit figyelembe véve – elméletileg 26 milliárd eurót kellene kicsengetnie az EU kasszájába – a Google ugyanakkor megúszná 14 milliárddal – sorolja a Yahoo.com hírportál.