Az Egyesült Államok segíteni fogja Tajvant, hogy megvédje magát, és tudatosítani kell a kínaiakkal, hogy a sziget elfoglalása nagyon nehéz feladat lenne Peking számára – jelentette ki néhány napja Mark Milley, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke. A tábornok szerint a hegyvidéki terep miatt Tajvan jól védhető. Korábban Milley azt mondta, hogy
fenn kell tartani a stratégiai kétértelműség politikáját, vagyis Pekingnek hagynia kell találgatni, hogy az Egyesült Államok katonai választ adna egy támadásra vagy sem.
A vezérkari főnök hangsúlyozta, hogy ez az amerikai elnök döntése lesz.
Katonák helyett fegyverek?
Huang Csie-cseng, a tajpeji Tamkang Egyetem professzora szerint ugyan Washington elkötelezte magát Tajvan biztonsága iránt, de
az ukrajnai tapasztalatok azt mutatják, hogy az Egyesült Államok nem fog katonákat küldeni.
Ugyanettől tartanak maguk a tajvaniak is: egy március végén készített felmérés szerint mindössze 34,5 százalékuk vélekedett úgy, hogy támadás esetén segítségükre sietne az amerikai hadsereg, és 55,9 százalékuk gondolta ennek az ellenkezőjét. Az ukrajnai események minden bizonnyal hozzájárultak a bizalmatlanság növeléséhez, hiszen egy fél évvel korábbi közvélemény-kutatásban még 65 százalék bízott az amerikai beavatkozásban.
Huang Csie-cseng szerint egy kínai invázió megzavarná az energiaellátási vonalakat, továbbá csiphiányt okozna, így az Egyesült Államok és Japán fegyverekkel támogatná Tajvant, de nem lépnének hadba. Ugyanakkor a szakértő arra figyelmeztetett, hogy Kína egy másik eljáráshoz is folyamodhat: blokád alá veheti a szigetet, amely olaj és gáz hiányában kénytelen lenne megadni magát, így Peking kikényszeríthetné az egyesülési tárgyalásokat.
Szigetláncok csapdájában
Tajvan megkerülhetetlen szereplő lett a számítástechnikában nélkülözhetetlen a csippiacon, de igazi jelentőségét elhelyezkedése adja. A kínai haditengerészet ugyanis be van zárva a Kelet- és Dél-kínai-tengerre, mivel szigetláncok veszik körbe japán és amerikai bázisokkal. Vagyis háború esetén Kínát tengeri blokád alá lehetne venni. Ráadásul a sziget kiváló támaszpontként szolgál ahhoz, hogy támadást indítsanak a szárazföldi kínai területek ellen, így Peking többszörösen fenyegetve érzi magát. Ha viszont Peking megszerzi Tajvant, ez a probléma megoldódik, ugyanis ez összekötné Kínát a Csendes-óceánnal.
Ugyanakkor a tajvani védelmi minisztérium szerint Kína csak 2025 után tud annyira megerősödni, hogy képes legyen megszállni Tajvant. A hadművelethez szükséges csapatösszevonások nem kerülnék el az amerikaiak figyelmét, Tajvannak ráadásul ütőképes, jól felszerelt hadserege van, Washington pedig a legmodernebb fegyverekkel látja el, például Patriot légvédelmi rendszer védi a szigetet. Néhány napja az Egyesült államok 95 millió dolláros rakétatámogatási megállapodást hagyott jóvá Tajvannal, így növelve védelmi képességét.