Boris Johnson videókapcsolaton keresztül felszólal az ukrajnai parlamentben
Beszédet mond kedden az ukrán parlament képviselőinek Boris Johnson brit miniszterelnök.
Johnson a Downing Street hétfő esti tájékoztatása szerint videókapcsolaton keresztül, egyenes közvetítésben szól a kijevi törvényhozás tagjaihoz, és várhatóan bejelenti, hogy Nagy-Britannia további 300 millió font (136 milliárd forint) értékben szállít felszereléseket Ukrajnának az Oroszország elleni védekezéshez.
A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivőjének ismertetése szerint a csomagban elektronikus hadviseléshez használt eszközök, tüzérségi pozíciók lokalizálására alkalmas radarrendszer, GPS-jelzavarók és több ezer éjjellátó berendezés szerepel.
Nagy-Britannia mindemellett nagy teherbírású drónokat is küld Ukrajnába, logisztikai támogatást nyújtva elszigetelt pozíciókban lévő ukrán alakulatoknak, és új, különlegesen kialakított Toyota Land Cruiser terepjárókat is szállít a kelet-ukrajnai térségek polgári tisztviselőinek védelmére és civilek evakuálására a tűzvonalhoz közeli területekről. A Downing Street tájékoztatása szerint ezt az ukrán kormány kérte Londontól.
Nagy-Britannia régóta Ukrajna egyik legnagyobb nyugati fegyverellátója,
és a háború február végi kezdete óta is több száz hordozható légvédelmi rakétarendszert, páncéltörő rakétákat, egyéb precíziós rakétafegyverzeti eszközöket, 120 páncélozott járművet, hajók ellen bevethető rakétarendszereket és drónokat adott át az ukrán fegyveres erőknek.
A brit kormány ugyanakkor folyamatosan hangsúlyozza, hogy az Ukrajnának szállított brit fegyverzet védelmi jellegű.
Boris Johnson és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hétvégén telefonos megbeszélést tartott, és a Downing Street tájékoztatása szerint Zelenszkij előterjesztette a brit kormányfőnek, hogy milyen további felszelésre van szükség Ukrajna védelméhez.
A londoni miniszterelnöki hivatal hangsúlyozza, hogy Johnson lesz az ukrajnai háború kitörése óta az első külföldi vezető, aki beszédet mond a kijevi parlament képviselőinek.
A brit kormányfő szóvivője szerint Boris Johnson várhatóan felidézi, hogy amikor a második világháború idején Nagy-Britannia szembesült az invázió fenyegetésével, a brit parlament ugyanúgy folyamatosan ülésezett, mint ahogy most az ukrán törvényhozás.
Az ukránok arra tanították a világot, hogy az agresszor által kifejtett brutális erőszak sem ér semmit egy olyan nép erkölcsi erejével szemben, amely elszántan küzd szabadságáért
– mondja az előzetes tájékoztatás szerint a brit miniszterelnök az ukrán parlamentnek közvetített keddi beszédében.
Ukrán menekültekkel találkozik Szlovákiában és Romániában Jill Biden
Romániába és Szlovákiába utazik a héten Jill Biden, Joe Biden amerikai elnök felesége, hogy ukrán menekült családokkal, segélymunkásokkal és amerikai katonákkal, valamint nagykövetségi alkalmazottakkal találkozzék – közölte a first lady irodája hétfőn.
Románia és Szlovákia több százezer ukrán menekültet fogadott be, akik országuk lerohanása elől menekültek külföldre.
A közlemény szerint Jill Biden május 5. és 9. között esedékes látogatása lesz a legutóbbi tanújele az Egyesült Államok támogatásának Ukrajna és a Kijevet támogató országok iránt.
A látogatásra Nancy Pelosi képviselőházi elnök múlt hétvégi, váratlan ukrajnai látogatását követően kerül sor. Pelosi találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Jill Biden szombaton Romániában amerikai katonákkal találkozik, majd Bukarestbe utazik, ahol a kormány több tagjával és az amerikai nagykövetség munkatársaival tárgyal, és találkozik az ukrán menekült gyermekekkel foglalkozó pedagógusokkal
– áll a first lady irodájának közleményében.
Vasárnap, amikor az Egyesült Államokban az anyák napján ünneplik, Jill Biden Kassára és Felsőnémetibe látogat, ahol menekültekkel, segélymunkásokkal és a menekülteket segítő szlovákokkal találkozik.
Az anyák napja alkalmából a szülőföldjükről (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) háborúja miatt elmenekülni kényszerült ukrán anyákkal és gyermekkel találkozik
– olvasható az iroda közleményében.
Az amerikai elnök felesége Pozsonyba is ellátogat, ahol kormánytagokkal és az amerikai nagykövetség személyzetével találkozik.
Ukrajnából több mint 5,4 millióan menekültek el az ország elleni orosz háború február 24-i kezdete óta az ENSZ menekültügyi főbiztosságának (UNHRC) adatai szerint. A menekültek 90 százaléka nő és gyermek. A legtöbben – mintegy 3 millióan – Lengyelországba menekültek. Románia 810 ezer, Szlovákia pedig 370 ezer menekültet fogadott be.
Uniós biztos: Brüsszelnek nincs információja arról, hogy bármely európai ország rubelben fizetne az orosz gázért
Az Európai Bizottságnak nincs információja arról, hogy bármelyik európai uniós tagország vagy magáncég rubelben fizetne az orosz gázért vagy hajlandó lenne erre – közölte hétfőn Kadri Simson, az energiaügyekért felelős uniós biztos.
Az EU-tagállamok energiaügyi minisztereinek rendkívüli tanácskozására érkezve Simson elmondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök rendelete, miszerint április 1-jétől a külföldi vevőknek rubellel kell fizetniük az orosz gázért,
az EU megosztására tett újabb kísérlet, amelyre egységben és szolidaritásban kell az uniónak reagálnia.
Mint mondta, Lengyelországot és Bulgáriát, azt a két tagországot, amelyektől Moszkva megtagadta a gázszállítást, mert nem hajlandóak rubelben fizetni, a tagállamok a gáz átirányításával támogatják.
Anna Moskwa lengyel klímaügyi miniszter úgy nyilatkozott: Lengyelország készen áll arra, hogy teljes mértékben függetlenedjen az orosz kőolajtól, és hajlandó támogatni más országokat abban, hogy csökkentsék Oroszországból származó ellátásukat fosszilis tüzelőanyagból. Moskwa elmondta: Lengyelország „azonnali és abszolút szükségszerű" szankciókat sürget az orosz olajra és a gázra vonatkozóan.
Oroszország elzárta előlünk a földgázt, de teljes biztonságban vagyunk. Ambiciózus tervet hajtottunk végre, kiépítettük ehhez a megfelelő infrastruktúrát, a gáztárolókat télire feltöltöttük
– jelentette ki. Hozzátette:
vasárnap amerikai gáz áramlott Litvániából Lengyelországba, ez volt az első szállítás, és a jövőben folytatódni fog.
Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter nyilatkozata szerint Ausztria is kész elviselni az Oroszország elleni olajembargó következményeit, ha az EU és tagállamai megállapodnak efelől. Mint mondta,
Ausztria intenzív erőfeszítéseket tett, hogy csökkentse függőségét Oroszországtól, például nem dolgoz fel többé orosz nyersolajat.
Robert Habeck német gazdasági és klímaügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy Németország kész támogatni az orosz kőolaj bojkottját akkor, ha azt megfelelően előkészítik, és figyelembe veszik azon uniós országok érdekeit, amelyek jelentősebb mértékben függnek az orosz szállításoktól.
Elmondta: nem szabad hagyni, hogy az uniós lépések kontrollálhatatlan gazdasági helyzethez vezessenek.
Németország nagy előrelépést tett a szén és az olaj függetlenítésének terén, és jó úton halad, hogy ugyanezt tegye a gáz esetében is. Más országoknak valamivel több időre van szükségük
– jelentette ki.