Majomhimlő: hozhat-e újabb világméretű járványt a fertőzés?
Mi az a majomhimlő? Honnan jött és miért kell tartanunk tőle? Minden, amit tudni kell a betegségről.
2022. 05. 27. 8:12
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Mi az a majomhimlő?
A majomhimlő a feketehimlővel azonos családba tartozó vírus, ám annál kevésbé halálos. Főként állatról emberre terjed és nincs ellenszere. A Közép- és Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben egyébként is ritka vírust máshol eddig egyedi esetekben figyelték meg olyan embereken, akik jártak az afrikai kontinensen. Európában először az Egyesült Királyságban azonosították 2018-ban. Az Európában is felfedezett nyugat-afrikai típus halálozási aránya négy százalék alatti.
Ez egy trópusi vírus, rokona a rettegett feketehimlőnek, de embernél nem okoz súlyos tüneteket
– nyilatkozott róla Duda Ernő immunológusprofesszor.
A majomhimlőjárvány kialakulása még nem tisztázott teljesen
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint a betegség most először terjed anélkül, hogy a fertőzött személyek megbetegedésük előtt Afrikába utaztak volna. Az európai kontinensen legelőször május elején, az Egyesült Királyságban fedezték fel a betegséget, majd azóta már Portugáliában, Svédországban, Spanyolországban, Németországban, Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában és Olaszországban is jelentettek eseteket.
Marion Koopmans holland virológus úgy véli, aggodalomra ad okot, hogy a vírus ennyi országban megjelent.
Miért kell félni a majomhimlőtől?
Duda Ernő immunológusprofesszor tájékoztatása szerint a betegségről nem igazán lehet tudni, hogy a fertőzés melyik állatról, a mókusokról vagy a majmokról, és hogyan terjed át az emberekre.
Több eset is azt mutatja, hogy a majomhimlő egyik emberről a másikra is képes átterjedni. A beteg azonban már csak akkor lesz fertőzőképes, illetve hetekig az is marad, amikor a kiütések is megjelentek a testén, a vírus ugyanis a hólyagokból vagy azok leszáradása után a pörkökből tud kiszabadulni
– magyarázta a szakember.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa aggasztónak tartja, hogy nincs meg az indexeset, vagyis az a személy, aki behurcolta a kórt. A fertőzés ugyanis eddig úgy juthatott be a kontinensre, hogy behurcolták azt, a mostani esetek viszont eltérnek ettől, mivel a fertőzöttek – egy kivételével – nem jártak a betegségüket megelőzően Afrikában. Félő tehát, hogy az 1958-ban felfedezett vírus mutálódott, s esetleg könnyebben terjedhet emberről emberre.
Az ember és ember között nehezen terjedő betegségnek nincs ellenszere, kimondott majomhimlő-vakcina nem létezik, de az eredetileg feketehimlő ellen készült vakcinák bizonyos fokú védelmet nyújtanak ellene. Jó hír, hogy a jelenlegi fertőzéshullám során eddig nem jelentettek halálesetet, ám az kevésbé, hogy a vírus akár több hétig is ágyhoz kötheti a betegeket.
A betegség tünetei – ezekre figyeljen!
A majomhimlő-fertőzés tünetei közé tartozik a láz, a fejfájás, az izomfájdalom, hátfájás, hidegrázás, fáradtság és a duzzadt nyirokcsomók.
Jellemzően a láz kezdetétől számított egy-három napon belül dudoros, bárányhimlőszerű kiütések alakulnak ki, először leginkább az arcon, majd a kezeken és a lábakon is.
Szlávik János tájékoztatása szerint a betegség lefolyása, bár nem vészes, három hétig is eltarthat, valamint a hegek gyógyulásához is sok idő kell.
Majomhimlő elleni védekezés – előzze meg a megbetegedést!
Ellenszer hiányában a megelőzés a legjobb védekezés. Bár a feketehimlő elleni oltóanyagok az esetek 85 százalékában hatásosnak bizonyulnak, egyelőre a széles körű oltás bevezetése nem indokolt a majomhimlő ellen. Azok pedig, akik 1979 előtt születtek, védettek a vírussal szemben, ugyanis ők megkapták a himlő elleni védőoltást.
Az ajánlás szerint a fertőzött beteg magas kockázatú, közvetlen kontaktjait viszont be kell oltani feketehimlő elleni vakcinával.
[...] a szoros érintkezés a szexuális vagy intim tevékenység során kulcstényező lehet a vírus továbbadásában
– magyarázta Michael Head, az angliai Southamptoni Egyetem tudományos főmunkatársa.
Szlávik János úgy vélekedett a témáról, hogy
állatról emberre a fertőzés majmok, rágcsálók simogatásával terjed bőrön keresztül, az emberről emberre való továbbadásához viszont szoros kontaktusra van szükség. Az esetek többségében a betegség a homoszexuálisok között terjed, ugyanakkor már olyan érintettet is találtak, aki nem az.
Már a szomszédban van a majomhimlő!
Regisztrálták a majomhimlővel fertőzött első beteget Szlovéniában, a férfi kanári-szigeteki nyaralásáról tért haza – közölte a szlovén közegészségügyi intézet (NIJZ) május 24-én. Mario Fafangel, a NIJZ járványügyi központjának vezetője elmondta, a legfrissebb adatok szerint 16 országban vettek nyilvántartásba majomhimlővel fertőzötteket az elmúlt időszakban.
Ugyanezen a napon Csehországban is regisztrálták az első majomhimlővel fertőzött beteget, aki egy május eleji antwerpeni fesztiválról utazott vissza Prágába, és csak a hazatérése után jelentkeztek rajta a betegség tünetei – jelentették be cseh tisztségviselők kedden.
Majomhimlő Magyarországon – megjelenhet itt is?
Bár minden bizonnyal Magyarországot is el fogja érni a majomhimlő, a virológusok szerint komolyabb aggodalomra nincs ok, ebből a betegségből ugyanis nem lesz újabb pandémia, nem várható majomhimlő-világjárvány.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) az RTL kérdésére megerősítette, hogy Magyarországon eddig egyetlen gyanús esetről sem érkezett bejelentés, így nem indokolt a majomhimlő elleni oltás széles körű bevezetése sem. Szintén nyugalomra adnak okot a járványügyi szakemberek nyilatkozatai is, akik hangsúlyozzák: ez a fertőzés nem olyan, mint a Covid, tehát a majomhimlőből nem lesz világjárvány.
Rusvai Miklós virológus szerint borítékolható, hogy a fertőzés Magyarországon is megjelenik, viszont a koronavírushoz hasonló állapotokra ő sem számít. Az InfoRádióban azt mondta:
csak szórványos esetek és „családi-közösségi halmozódások” lesznek, azoknak pedig, akik 1979 előtt születtek, nem kell tartaniuk a megbetegedéstől, hiszen megkapták a himlő elleni védőoltást.
Hatással lehet a nyaralásra is?
Jelenleg a majomhimlő miatt nem merült fel sehol sem a nyaralásokat érintő korlátozás, ugyanakkor Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója felhívta rá a figyelmet: a nyári szezon velejárói a különböző fesztiválok, bulik, tömeges rendezvények, ahol felgyorsulhat a járvány terjedése. Mindez akár jelentheti azt is, hogy
egyes európai országokban, főleg, ahol kimondott nyaralási célpontok is találhatóak, szigoríthatják a beutazásokat a nyáron.
Attól tartok, hogy a fertőzések terjedése felgyorsulhat, hiszen hamarosan megkezdődik az európai fesztiválszezon, vagyis tömeges összejövetelekre kerül sor
– hangsúlyozta Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója.
Belgium az első ország, ahol karanténintézkedést rendeltek el a majomhimlővel kapcsolatosan, több szakember az országban megrendezett, úgynevezett Darklands fétisfesztiválra vezette vissza a járvány kitörését, ott három fertőzöttet is regisztráltak. A fertőzöttekre 21 napos izoláció vár.
Borítókép: Egy majomhimlővel fertőzött beteg felsőteste (Fotó: MTI/AP/CDC)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.