Terrorizmus finanszírozása miatt indult eljárás egy francia cég ellen

A Lafarge az Iszlám Állam terrorszervezetnek fizetett azért, hogy szíriai leányvállalatukat ne zárják be.

2022. 05. 19. 14:45
Lafarge
(FILES) This file photograph taken on April 7, 2014, shows logos of French cement company Lafarge at a plant in Paris. - A French appeals court has confirmed that the cement giant Lafarge must face charges of complicity in crimes against humanity over alleged payoffs to Islamic State and other jihadist groups during Syria's civil war, judicial sources told AFP on May 18, 2022, Lafarge, now part of the Swiss building materials conglomerate Holcim, has acknowledged that it paid nearly 13 million euros ($13.7) to middlemen to keep its Syrian cement factory running in 2013 and 2014, long after other French firms had pulled out of the country. (Photo by FRANCK FIFE / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bűnösnek nyilvánított a párizsi fellebbviteli bíróság egy építőanyag-gyártó vállalatot, amelyet emberiesség elleni bűncselekmények elkövetésével és terrorszervezetek finanszírozásával vádoltak. A hatóságok azt állítják, a francia Lafarge olyan fegyveres csoportokkal működött együtt, mint például a közel-keleti Iszlám Állam (ISIS), amelytől 2012 és 2014 között nyersanyagot vásároltak, valamint pénzt is fizettek a szervezetnek, hogy nyitva maradhasson szíriai gyáruk. A megállapodások pénzügyi értéke legalább 13 millió eurót tett ki. A párizsi bíróság szerint a fegyveresek ezt a pénzt különböző terrorcselekményekre, többek közt emberrablásokra fordították. A Lafarge amellett, hogy pénzügyileg támogatta a terrorizmust, alkalmazottai életét is súlyosan veszélyeztette – állítják a hatóságok.

Noha a szíriai polgárháború 2011-es kirobbanása után a nemzetközi vállalatok zöme kivonult az országból, többen ott maradtak, köztük a Lafarge is. A konfliktusövezetben működő vállalatok ugyanakkor nem járulhatnak hozzá sem a háborúhoz, sem az emberi jogok megsértéséhez.

Az ügyben Bruno Lafont korábbi vezérigazgatót, valamint a vállalat nyolc vezető beosztású munkatársát vádolták meg, akiket akár bíróság elé is állíthatnak. A Lafarge azonban úgy látja, nem követett el bűncselekményt, és állítólag a francia hírszerzést is tájékoztatták az Iszlám Állammal fennálló kapcsolataikról, továbbá szíriai gyáruk fenntartására tett erőfeszítéseikről. Feltehetőleg a francia hírszerzés viszont nem adta a vállalat tudtára, hogy ezzel bűncselekményt követnek el.

Az építőanyag-gyártó cég ellen 2017-ben indult először eljárás, miután 2016 őszén tizenegy egykori szíriai alkalmazottjuk panaszt nyújtott be az Alkotmányos és Emberi Jogok Európai Központjánál (ECCHR). A Lafarge 2015-ben a Svájcban bejegyzett Holcim vállalat része lett. Közleményében a vállalatcsoport elutasított a fellebbviteli bíróság döntését és bejelentette, hogy tovább viszik az ügyet a francia legfelsőbb bíróságra. Egyelőre még nem tudni, mikor kezdődik a per, de az biztos, hogy történelmi jelentőségű lesz: a cég lenne az első olyan, jogi személyként működő vállalat, amelyet emberiesség elleni bűncselekményekben való részvétel miatt állítanak bíróság elé.

– Ez hatalmas előrelépés a vállalatok elszámoltathatósága terén

– fogalmazott Claire Tixeire, az ECCHR jogi tanácsadója.

Borítókép: A francia Lafarge vállalat logója (Fotó: AFP/Franck Fife)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.