A háború befejezése után azonnal előre hozott parlamenti és helyhatósági választásokat sürget Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter. No nem annyira a demokrácia iránti elkötelezettsége miatt, hanem hogy „végre végleg leszámoljanak az oroszbarát erőkkel”. Már ha még maradtak ilyenek. Olekszij Reznyikov szerint Moszkva ugyanis óriási hibát követett el azzal, hogy a többségében orosz ajkú városokat porig bombázta, mert ettől még az egyébként oroszbarát lakosság is ellenük fordult. Vagy elmenekült; ugyan kevesebb szó esik róla, de az elvándorlás nem csak nyugati irányú, az ENSZ adatai szerint már majd 728 ezren kerestek menedéket Oroszországban. Ukrajnában most amúgy sem veri senki nagydobra, ha esetleg Vlagyimir Putyinnal ért egyet, a kollaboránsok tizenöt év, sőt akár életfogytiglani börtönbüntetésre számíthatnak, de olyanra is akadt példa, hogy az árulót mindenféle tárgyalás nélkül kivégezték.
Ukrajnában végleg megszabadulnának az oroszbarát ellenzéktől
Kiöntik-e a fürdővízzel együtt a gyermeket is, avagy feláldozzák-e a háború oltárán a kibontakozó ukrán demokráciát? Az oroszbarát pártokat – érthető okokból – már betiltották, a vezető ellenzéki politikusok elmenekültek vagy rács mögött vannak, de az is kérdés, maradt-e egyáltalán valami a szavazótáborukból?
Az oroszbarát szavazótábor tehát alaposan megcsappant, de egyébként se lenne kire behúzniuk az x-et.
Május elején az ukrán parlament nagy többséggel megszavazta a Moszkvával együttműködő pártok betiltását, korábban tizenegy „Oroszországhoz köthető” alakulat működését függesztették fel.
Legtöbbjük jelentéktelen erőt képvisel, kivéve az Ellenzéki Platform – Az Életért pártot, amely 2019-ben a második legtöbb szavazatot begyűjtve 44 mandátumhoz jutott a 450 fős törvényhozásban. Megemlíthető még a hat képviselői helyet szerző Ellenzéki Blokk, amelynek tagsága főként a volt elnök, Viktor Janukovics szövetségeseiből állt. De az ellenzék vezető politikusai amúgy is ellehetetlenültek. Az Ellenzéki Platform egyik vezére, Viktor Medvedcsuk nemrégiben bilincsbe verve került elő, a másik meghatározó figura, Vadim Rabinovics Izraelbe menekült. A korábban az Ellenzéki Blokk élén álló Jevhenyij Murajev – akit a brit hírszerzés szerint az oroszok Volodomir Zelenszkij ukrán elnök székébe ültettek volna – pedig állítólag meg sem állt Moszkváig.
A lépés nem jelenti automatikusan, hogy a megválasztott képviselők elvesztenék mandátumukat, vagy ne alapíthatnának új pártot. Az Ellenzéki Platform még próbálkozik is, a párt parlamenti frakciója új névvel új csoportot hozott létre a törvényhozásban. De sok babér nekik már nem fog teremni. Olekszij Danyilov, az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács vezetője (ő volt az, aki szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök előre tudott az Ukrajna elleni támadásról, és Kárpátaljára fáj a fogunk) sokat sejtetően arra figyelmeztetett, hogy
sürgősen húzzanak el az országból, mielőtt még utoléri őket a népharag.
Demokratikusan megválasztott pártok betiltása jogilag aggályos lehet, több alakulat jelezte is, hogy a bíróságon támadja meg a döntést. Kijev viszont azzal érvel, hogy háborús helyzetben az ország túlélése a tét, nem a szólásszabadság, hanem a nemzetbiztonság a kérdés. Az valóban belátható, hogy oroszbarát erőket a hatalom közelébe engedni, mikor hadban állnak Oroszországgal, felér az öngyilkossággal. Az összefonódások mélységét pedig jól jelzi, hogy Viktor Medvedcsuk egyik lányának Vlagyimir Putyin a keresztapja.
További Külföld híreink
Hogy mikor lesz vége a háborúnak, és egyáltalán mit jelent az, hogy vége – azt még megbecsülni is nehéz. Egy előre hozott választás nyertese azonban kétségtelenül a Nép Szolgája lenne. Bár a jelenleg kormányzó párt támogatottsága a háborút megelőzően bezuhant, azóta az ukrán elnökkel azonosított alakulat új erőre kapott. Míg Volodimir Zelenszkij népszerűsége februárban a 25 százalékot sem érte el, mára a 90 százalékhoz közelít, minden kihívó teljesen esélytelen ellene.
Borítókép: Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) által őrizetbe vett, megbilincselt kezű Viktor Medvedcsuk ukrán politikusról egy meg nem nevezett helyszínen 2022. április 12-én. Medvedcsuk az Ellenzéki Platform-Az Életért elnevezésű oroszbarát párt parlamenti képviselője és egyik vezetője. (Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtóhivatal)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezDeák Dániel: Magyar Péter mentelmi ügye politikai lobbizás
Még nem döntött az EP illetékes bizottsága Magyar Péter ügyében.
Oroszország kész a párbeszédre Trumppal
Washington jelzésére vár az orosz fél.
NATO-főtitkár: Az orosz győzelem több ezer milliárd eurós költségeket róna a szövetségre
A Nyugat „a XXI. században nem engedheti meg, hogy egy ország megszálljon és gyarmatosítson egy másik nemzetet”.
Ferenc pápa: A mesterséges intelligencia „megrengetheti az igazságról alkotott képünket”
A pápa az utóbbi években különösen nagy figyelmet szentelt a technológia és etika metszéspontjának.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó
A Magyar, Pressman, Weber triónak egyszerre húzta el a nótáját Wellor
Olcsó és kiadós: ez a krumplis lepény lesz a család új kedvence
BREAKING: Bombariadó van a budapesti általános és középiskolákban
Ő lehet Tóth Andi új pasija?
Kormányinfó: Allah nevében fenyegették meg a magyar iskolákat
Trump rendelete: a háború kezdete
Kézi-vb: Mikler helyett Bartucz került a keretbe
Mikler Roland kikerült a kézilabda-válogatott keretéből a vb-n
Mutatjuk a fenyegető levelet, amit az iskolák kaptak
Világnemzet vagyunk: mutatjuk Donald Trump magyar felmenőit
Zelenszkij távozhat, ez lehet a leváltásának oka
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezDeák Dániel: Magyar Péter mentelmi ügye politikai lobbizás
Még nem döntött az EP illetékes bizottsága Magyar Péter ügyében.
Oroszország kész a párbeszédre Trumppal
Washington jelzésére vár az orosz fél.
NATO-főtitkár: Az orosz győzelem több ezer milliárd eurós költségeket róna a szövetségre
A Nyugat „a XXI. században nem engedheti meg, hogy egy ország megszálljon és gyarmatosítson egy másik nemzetet”.
Ferenc pápa: A mesterséges intelligencia „megrengetheti az igazságról alkotott képünket”
A pápa az utóbbi években különösen nagy figyelmet szentelt a technológia és etika metszéspontjának.