Üldözött oroszoknak ad soron kívül tartózkodási engedélyt Berlin

Orosz újságírók, emberi jogi aktivisták és a politikai ellenzék tagjai esetében lehetővé tette a német szövetségi kormány, hogy gyorsított eljárás keretében tartózkodási engedélyhez jussanak. Ehhez azonban alapos bizonyítékokra van szükség, amelyek alátámasztják, az érintett személy valóban üldöztetésnek van kitéve. Berlin ez idáig tizenhat személy – köztük családok – esetében hagyta jóvá az intézkedést, noha becslések szerint jóval magasabb lehet a segítségre szorulók száma.

2022. 05. 31. 15:29
Német moszkvai nagykövetség
Embassies in Russia
MOSCOW, RUSSIA - APRIL 05: The general view from the German Embassy in Moscow, Russia on April 05, 2022. Evgenii Bugubaev / Anadolu Agency (Photo by Evgenii Bugubaev / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP) Fotó: Evgenii Bugubaev / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország Ukrajnával szembeni egyre brutálisabb agresszióját egyre erősebb belső elnyomás is kíséri, amely különösen az emberei jogi aktivisták, valamint a sajtó és az ellenzék tagjai ellen szól

– mutatott rá Nancy Faeser német szövetségi belügyminiszter, miért van szükség bizonyos orosz állampolgárok esetében könnyebb belépést biztosítani az országba.

A belügyminisztérium szerint minden olyan orosz állampolgár élete veszélyben lehet, akik háborúellenes véleményeket fogalmaznak meg, vagy bírálják a Kreml politikáját. Faeser úgy fogalmazott, „megadjuk a lehetőséget – különösen az újságíróknak –, hogy az érintettek Németországból szabadon és függetlenül tudósítsanak”. A belügyminiszter beszédében erős kritikát fogalmazott meg Vlagyimir Putyin orosz elnök politikájával kapcsolatban:

a Kreml elítélendő hazugságokkal próbálja igazolni háborúját, az elkövetőket áldozatként, hamis színben igyekszik feltüntetni, és eltorzítja a történelmet.

Hangsúlyozta, a tudósok sem végezhetik szabadon és függetlenül munkájukat, ha korábban háborúellenes véleményüknek adtak hangot.

A visszaélések elkerülése végett a biztonsági hatóságok már az országba való belépést megelőzően ellenőrzik, ki jogosult a könnyített eljárásra. Ennek előfeltétele az egyéni fenyegetettség, ugyanakkor az érintett személy családtagjaira, és szükség esetén Oroszországon kívül élő rokonaira is kiterjedhet az intézkedés. Az emberi jogi aktivisták, újságírók és ellenzéki politikusok mellett az Oroszországban „nem kívánatosnak” minősített szervezetek munkatársai, a „külföldi ügynökökként” nyilvántartott személyek, valamint a Németországgal kapcsolatban álló állampolgárok is részesülhetnek a gyorsított eljárásban. A kormány ugyanakkor felhívta a figyelmet, útlevél nélkül nem léphetnek oroszok Németország területére, valamint a munkavállalás továbbra is vízumhoz kötött. A háború előttig legfeljebb kilencven napot tartózkodhattak orosz állampolgárok a schengeni államokban, köztük Németországban.

Eddig tizenhat orosz állampolgár – köztük családok esetében – engedélyezte a belügyminisztérium a tartózkodási engedélyek gyorsított kiadását. Becslések szerint azonban többen lehetnek érintettek, a kormány ez idáig nem közölt megközelítő adatokat.

Borítókép: Németország moszkvai nagykövetsége 2022. április 5-én (Fotó: AFP/Anadolu Agency/Evgenii Bugubaev)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.