Szigorúbb terrorellenes törvények lépnek életbe Svédországban július elsején, miután Törökország megvétózta a skandináv állam felvételét a NATO-ba. Most a svéd kormány igyekszik eleget tenni a török biztonsági aggályoknak, ugyanis a felvételhez mind a harminc tagállam hozzájárulása szükséges. A tervezetet még május 31-én fogadta el a svéd parlament, mely szerint hat évről hét évre emelik a maximálisan kiszabható börtönbüntetést azon személyeknek, akik bizonyítottan terroristacsoport aktív tagjaként követtek el bűncselekményt. Továbbá egytől hat évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetők azok, akik pénzügyileg támogatják a terrorizmust, a közrend megzavarására szólítanak fel, vagy terrorszervezethez toboroznak tagokat és képzik ki őket.
Terrorellenes törvényekkel nyerné meg Svédország Erdogan bizalmát
Engedett a török nyomásgyakorlásnak Svédország: július elsejétől új terrorellenes intézkedések lépnek hatályba. Stockholm abban bízik, az új törvényekkel sikerül eloszlatnia Törökország biztonsági aggályait az északi ország NATO-csatlakozását illetően. A lépés azért is fontos, mert jövő héten kezdődik a katonai szövetség csúcstalálkozója Madridban, egyelőre azonban nem tudni, hogy az akadályokat sikerül-e addig elhárítani. Finnország aggódik, hogy a csatlakozási kérelmek elakadnak a török vétó miatt, szakértők szerint ugyanakkor a két ország kizárólag együtt lépne be a NATO-ba.
A terrorizmushoz kapcsolódó ügyekben kizárólag a svéd bíróságok hozhatnak ítéletet, függetlenül attól, hogy ki és hol követte el a bűncselekményt. A svéd titkosszolgálat (SAPO) – amely az új törvények értelmében nagyobb mozgásteret kapna – abban bízik, az új intézkedések jelzésértékűek lesznek a bűnözők számára. Közleményükben hangsúlyozták, Svédország nem lehet menedék az erőszakra hajlamos személyek és a szélsőségesek számára.
Nem ez az első alkalom, hogy Svédország igyekszik eloszlatni a török félelmeket.
A svéd kormány múlt héten közzétett egy olyan dokumentumot, amelyben a terrorizmus elleni küzdelem szükségességét hangsúlyozták, továbbá a fegyverexport újraindításáról is értekeztek benne. „Svédország hozzájárulna a NATO teljes biztonságához, beleértve Törökországét is” – áll a nyilatkozatban.
Ha mindkét oldalon megvan a politikai akarat, úgy gondolom, hogy ennek az új, terrorizmusról szóló törvénynek és más hasonló lépéseknek meg kell oldaniuk a problémát
– magyarázta Özgür Ünlühisarcikli, a Német Marshall Alap (GMF) ankarai irodájának igazgatója.
Ankara ugyanis azzal vádolja Svédországot és Finnországot, hogy támogatják a törökök által terrorszervezetnek tartott Kurdisztáni Munkáspártot (PKK), valamint menedéket nyújtanak fegyveres csoportok tagjainak. Recep Tayyip Erdogan török államfő azt sem nézi jó szemmel, hogy a skandinávok Törökország szíriai katonai műveletei miatt betiltották az országukba irányuló fegyverexportot. „Mindez létfontosságú nemzeti érdek, és készek vagyunk arra, hogy szükség esetén akár egy évvel elhalasszuk a csatlakozást” – jelentette ki Akif Cagatay Kilic, a kormányzó török Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) képviselője. Hozzátette: „Törökországé a második legnagyobb hadsereg a NATO-ban, továbbá biztosítjuk azokat a drónokat, amelyek segítenek Ukrajnának a védelemben. Nagyobb tiszteletet érdemlünk.”
Nagyon komolyan vesszük a török aggályokat, nem utolsósorban a terrorizmus elleni küzdelemmel kapcsolatosakat
– mondta korábban Magdalena Andersson svéd miniszterelnök.
A kormányfő arról is beszélt, ha megkapják a NATO-tagságot, Svédország független fegyverexport-ügynöksége is készen áll arra, hogy felülvizsgálja politikáját.
Jens Stoltenberg, a katonai szövetség főtitkára örömmel fogadta Stockholm erőfeszítéseit, ám korábban arról beszélt, aggódik, hogy a tömb bővítése mégsem fog olyan gyorsan megvalósulni, mint azt korábban gondolták.
További Külföld híreink
Svédország Finnországgal együtt tervezi feladni több évtizedig tartó katonai semlegességét, miután február végén Oroszország támadást indított Ukrajna ellen. A két ország még májusban nyújtotta be csatlakozási kérelmét, noha Moszkva eddig sem nézte jó szemmel, hogy a skandinávok is részt vesznek a katonai szövetség hadgyakorlatain. Amennyiben minden tagállam megszavazza az északi országok csatlakozását, érvényes lesz rájuk a NATO kollektív védelemről szóló ötödik cikkelye.
Egyelőre nem tudni, hogy az akadályok elhárulnak-e a június 29-én kezdődő kétnapos madridi NATO-csúcs előtt, Sanna Marin finn miniszterelnök attól tart, a török vétó miatt elakadnak a csatlakozási kérelmek.
Noha Finnországnak kevesebb „rendeznivalója” van Ankarával, nem valószínű, hogy a svédek nélkül folytatnák a csatlakozási folyamatot.
Borítókép: Magdalena Andersson svéd miniszterelnök és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csónakázik egy tavon, a kormányfői nyári rezidencián, Harpsundban 2022. június 13-án (Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Henrik Montgomery)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezReagált a német kancellár az orosz ballisztikus rakétacsapásra
Óvatosságra figyelmeztet Olaf Scholz.
Sokk: egy eltűnt csecsemő holttestét találták meg egy bécsi szemetesben
Korábban gyerekrablási ügyben indult hajtóvadászat.
Irán növeli az urándúsítási kapacitását az ENSZ határozata miatt
Az atomegyezmény Irán urándúsítási programjának korlátozásáért cserébe enyhítette a nemzetközi szankciókat.
Kína további országokra terjeszti ki a vízummentességet
Peking már 38 ország, köztük Magyarország normál útlevéllel rendelkező állampolgárainak is vízummentes belépést biztosít az országba.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Óriási baleset volt Gyöngyösön - busz, furgon, kisbusz és autó karambolozott
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Megdöbbent a világ: lemondott Katalin hercegné
Akcióban a TEK Budapesten: mesterlövészek a háztetőkön a nyolcadik kerületben – megszólalt a rendőrség
Ennek a 3 csillagjegynek még az idén hatalmas összeg üti a markát
Eldőlt, ki ellen játssza sorsdöntő meccsét a magyar válogatott – ez hosszú távon meghatározhatja Marco Rossi együttesének sorsát
Megvan a magyar válogatott ellenfele a Nemzetek Ligája A divíziójában maradásért
Marco Rossi megszólalt a magyar válogatott ellenfeléről
Kiadhatják Magyarországnak a budapesti embervadászat fő felelősét
K...rva nagy következmények
Magyar Péter: Én egy jelenség, egy karakter vagyok, bárkit megkaphatok + videó
Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezReagált a német kancellár az orosz ballisztikus rakétacsapásra
Óvatosságra figyelmeztet Olaf Scholz.
Sokk: egy eltűnt csecsemő holttestét találták meg egy bécsi szemetesben
Korábban gyerekrablási ügyben indult hajtóvadászat.
Irán növeli az urándúsítási kapacitását az ENSZ határozata miatt
Az atomegyezmény Irán urándúsítási programjának korlátozásáért cserébe enyhítette a nemzetközi szankciókat.
Kína további országokra terjeszti ki a vízummentességet
Peking már 38 ország, köztük Magyarország normál útlevéllel rendelkező állampolgárainak is vízummentes belépést biztosít az országba.