Franciaországban jegyzik a legtöbb új fertőzést
A nyári hónapok és a forróság ellenére új erőre kapott a Covid–19. Nyugat-Európa országaiból egyre több megbetegedést jelentenek. A Worldometers adatai szerint június 28-án, kedden az egész világon Franciaországban állapították meg az orvosok a legtöbb koronavírus megbetegedést. A hivatalos adatok szerint a franciáknál 147 248 emberről derült ki egyetlen nap alatt, hogy fertőzött. A németek állnak a lista második helyén, ott 133 950 megbetegedést jegyeztek, a harmadik helyen az olaszok állnak, 83 555 új koronavírusos esettel.
A három európai országot az Amerikai Egyesült Államok, Brazília, Thaiföld és Ausztrália követi. A nyolcadik és kilencedik helyen álló briteknél és a görögöknél is meghaladja a napi fertőzöttek száma a húszezret.
Ha a koronavírus, illetve a betegség szövődményei miatti halálozások számát nézzük, akkor egyelőre még kevesebb elhunytról érkeznek adatok. A worldometers összevetésében, amely a június 28-i adatokra hagyatkozik, azt láthatjuk, hogy a legtöbb halálesetet Brazíliában jegyzik, a második helyen az USA, míg a harmadikon a németek állnak.
Újra bevezetnék a kötelező maszkhasználatot
Ausztriában is meghaladta a napi fertőzöttek száma a tízezret, emiatt az ország lakosainak többsége azt kéri a kormánytól, hogy hozza vissza a kötelező maszkviselést a közterületeken – írja a B92 hírportál. Az OGM Intézet végzett a kérdésben felmérést, s arra a megállapításra jutottak, hogy a megkérdezett osztrákok többsége azt szeretné, ha a bécsi kabinet visszahozná a kötelező maszkhasználatot a közterületeken. A felmérésben résztvevő emberek 55 százaléka gondolja úgy, hogy az lenne a megfelelő döntés, ha csakis FFP2-es védőmaszkokban lehetne szupermarkertekbe vagy közintézményekbe menni, illetve csakis maszkban lehessen a tömegközlekedési eszközökre felszállni.
A lakosság 40 százaléka ugyanakkor teljesen elutasítja a maszkhasználat visszahozását, 5 százaléknak viszont nincs a kérdésben kialakult véleménye. A felmérés adatai arra is rávilágítanak, hogy a korcsoportok szerint is jelentős a különbség a maszkok pártolói és ellenzői között.
Az 50 feletti osztrákok 66 százaléka szeretné, ha kötelezővé tennék a védőmaszkok viselését, míg a 30 év alatti fiataloknak kevesebb mint a fele, azaz 47 százalékuk van ezen az állásponton.
A különböző pártok szimpatizánsai is másként állnak az intézkedések újbóli bevezetéséhez. A kimutatás szerint a zöldek szavazóinak 86 százaléka támogatná a szigorításokat, leginkább pedig az Osztrák Szabadságpárt támogatói ellenzik, közülük mindössze 20 százalék ért egyet a kötelező maszkviselés visszahozásával.
Az osztrák nemzeti légitársaságnak is gondot okozott a koronavírus új hulláma. A nyári szabadságok idején a megbetegedések miatt az AUA kénytelen volt több járatát is törölni.
A turistaszezon kellős közepén érte az új hullám a görögöket
Görögországban június eleje óta emelkedik meredeken az új koronavírusos megbetegedések száma. Június 28-án több mint húszezer új beteget jegyeztek, 17 ember hunyt el a betegség következtében, 88-an pedig lélegeztetőgép segítségével vannak életben. A Danas napilap cikke szerint a görög szakértők nem tartják kizártnak, hogy a fertőzöttek napi száma tovább emelkedjen és akár a 25 ezret is elérheti ebben a hullámban. A csúcsot július végére, a turizmust tekintve pont az egyik legforgalmasabb időszakra várják.
A görög egészségügyi miniszter szerint a koronavírus új hullámát az omikron variáns újabb mutációi és a nyaralók okozták. Thánosz Plevrisz elmondta: az egészségügyi rendszer ennek ellenére jelenleg nincs veszélyben.
„A súlyos betegek száma száznál kevesebb, azt várjuk, hogy ez így is marad” – mondta a tárcavezető.
A görög egészségügyi intézmények közben arra szólították fel a 60 évnél idősebbeket, hogy vegyék fel a védőoltás újabb dózisát. Az oltást a 30 évnél idősebb görögök kaphatják meg. A miniszter azt is bejelentette, hogy szeptembertől valószínűleg ismét korlátozásokat vezet be az athéni kormány, de egyelőre nem pontosította a részleteket. A szakemberek felszólítják a legidősebbeket, s a veszélyeztetett csoportba tartozókat, hogy annak ellenére hordják a védőmaszkot, hogy azt a kormány egyelőre kötelezően nem írta elő.