A hírportál arról kérdezte a Századvég vezető elemzőjét, hogy mi történhet a németeknél, és mit idézhet elő Európában, ha valóban bekövetkezik a teljes gázszállítás végleges leállítása.
Palóc André így fogalmazott:
Jelenleg nagy a bizonytalanság a német gázellátást illetően, a félelmek komolynak tűnnek. Amennyiben az Északi Áramlat 1 vezetékén nem indul újra a karbantartást követően a gázszállítás, úgy az beláthatatlan következményekkel járhat nem csupán Németország, a német emberek és gazdaság, hanem egész Európa számára is.
Az Origo.hu felidézte a A Nemzetközi Energiaügynökség figyelmeztetését, miszerint az európai országoknak komoly olaj- és gázellátási kihívásokkal kell szembenézniük az elkövetkező hónapokban.
– Mi történik Európában, ha az őszi-téli időszakban nem lesz elegendő gáz? – tette fel a kérdést a lap, mire Palóc André így válaszolt:
„Amennyiben az őszi-téli időszakban valóban fellépnek majd jelentősebb ellátási problémák az olajra és a földgázra vonatkozóan, úgy Európa működése, az emberek mindennapjai kerülhetnek veszélybe.”
Hozzátette:
„Egy ponton túl már nem csupán a gazdasági kockázatok, vagy a komfort lehet kérdéses, hanem szélsőséges esetben az európai emberek biztonsága, így ezek a folyamatok nem csupán gazdasági, de társadalmi és politikai szempontból is vezethetnek feszültségekhez.”
A Századvég vezető elemzője az Origo.hu kérdésére elmondta, hogy „nehéz eldönteni, hogy a brüsszeli politika mikor tartja szem előtt az európai emberek érdekeit, és mikor vív ideológiai küzdelmet.”
Palóc André kiemelte:
A magyar miniszterelnök álláspontja a kezdetektől világos, Magyarország és a magyar emberek érdekeit meg kell védeni, a magyar energiabiztonság kulcsfontosságú, ez világosan megmutatkozott az eddigi brüsszeli szankciós politika kapcsán.
Az Origo.hu teljes interjúja ITT található.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Sputnik via AFP/Pavel Lvov)