Salvini kijelentését követően Olaszország-szerte egyre többen szeretnék tudni, mit is rejt a jól bevált magyar recept, melyet az olasz baloldal gyakran a pokolként definiál. A La Veritá jobboldali politikai napilap átfogó cikkben elemezi a Salvini kijelentése következtében kialakult heves politikai vitákat, s részletesen ismertette az olvasókkal a magyar kormány által életbe léptetett családtámogatási lépéseket.
Adócsökkentések, hitelkedvezmények, anyasági támogatások. Íme az Orbán-féle életpárti »pokol«
– ezzel az igen frappáns címmel indítja a publikációját a cikk írója. A Demokrata Párt és a baloldali sajtó megrökönyödve hallgatta Salvini kijelentését, aki az országot sújtó elnéptelenedésre a Magyarország által életbe léptetett családpolitika követését javasolja. A cikk részletesen elemzi, hogyan fordítja a magyar kormány a nemzeti össztermék 6,2 százalékát a családokra: a szülőkre, a gyerekekre, a nagyszülőkre, a lakás- és autóvásárlásra.
Bár Olaszország semmit nem tesz a családok megsegítésére, az elnéptelenedési folyamat évről évre egyre drámaibb formát ölt, a baloldalnak mégis van bátorsága bírálni a magyarokat, akik az elmúlt években figyelemreméltó eredményeket értek el, hogy úja megtöltésék a bölcsőket. A La Stampa napilap például homofób és nőgyűlölő jelzőkkel illeti a magyarokat, pedig okosabb lenne elismerni, hogy az Orbán Viktor által bevezetett adócsökkentések és kedvezményes kölcsönök az olasz családok számára is óriási segítséget jelentenének – írja a cikk szerzője, Francesco Bonazzi.
Salvini kijelentésére dühbe gurultak a baloldali Demokrata Párt harcos képviselői. Deborah Serracchiani elborzadva kommentálja:
Az Orbán-modell, mely annyira tetszik Salvininak, valójában nem a családok és nők javát szolgálja, inkább évtizedekkel repít vissza a múlt sötét évtizedeibe, megfosztva a nőket jogaiktól, mely valószínűleg Salvini számára nem túl fontos.
Lia Quartapelle demokrata párti képviselőnő sem tűrte szótlanul Salvininek a magyar kormányt dicsérő szavait. Mint fogalmazott, Salvininak az a terve, hogy Olaszországot Magyarországhoz hasonlóvá tegye. – Ha valóban segíteni akarnak a családokon, akkor más európai modelleket kellene követni, mondjuk a franciákét – javasolja Quartapelle.
A nemzeti statisztikai hivatal elnöke, Giancarlo Blangiardo tavaly májusban felhívta a figyelmet arra az aggasztó tendenciára, miszerint évről évre drámaian romlanak a népesedési mutatók. A világjárványt megelőző években sem érezték motiváltnak magukat az olasz családok, hogy gyermeket vállaljanak, a jelenlegi gazdasági nehézségek pedig még komolyabb akadályt állítanak vágyaik, a családalapítás megvalósítása elé. Az elmúlt évben minden idők legalacsonyabb rekordja dőlt meg, csupán 399 ezer gyermek született Itáliában.