A zaporizzsjai atomerőmű elhagyására szólították fel az orosz csapatokat

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a létesítmény katonai megszállása jelentősen növeli egy nukleáris incidens kockázatát.

Forrás: MTI2022. 09. 15. 19:57
GROSSI, Rafael
Bécs, 2022. szeptember 12. Rafael Grossinak, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség fõigazgatójának beszámolója az orosz megszállás alá került ukrán zaporizzsjai atomerõmûben tett látogatásáról a NAÜ Kormányzótanácsának bécsi ülésén 2022. szeptember 12-én. MTI/EPA/Christian Bruna Fotó: Christian Bruna
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) 35 fős kormányzótanácsa csütörtökön határozatban szólította fel Oroszországot, hogy csapatai hagyják el a zaporizzsjai atomerőmű területét – közölte a távirati iroda a zárt ajtók mögött zajló ülésen részt vevő diplomatákra hivatkozva.

A létesítmény katonai megszállása jelentősen növeli egy nukleáris baleset vagy incidens kockázatát, ami veszélyezteti Ukrajna, valamint a szomszédos országok lakosságát és a nemzetközi közösséget is – áll a bécsi tanácskozáson elfogadott dokumentumban.

A NAÜ döntéshozó testülete egyben felszólította az orosz hadsereget és a Roszatom orosz atomenergetikai konszernt, hogy haladéktalanul hagyjanak fel minden tevékenységükkel az atomerőmű területén, és adják át a létesítmény ellenőrzését az ukrán hatóságoknak.

A határozatot huszonhat igen szavazattal fogadták el kettő ellenében és hét tartózkodás mellett. Oroszország és Kína szavazott a dokumentum elfogadása ellen, Egyiptom, Dél-Afrika, Szenegál, Burundi, Vietnam, India és Pakisztán tartózkodott.

Ez már a második határozat, amelyet Oroszország ukrajnai hadművelete kapcsán elfogadott a NAÜ kormányzótanácsa, mindkettőt Kanada és Lengyelország kezdeményezte Ukrajna nevében, amely nem tagja a testületnek.

Oroszország képviselete a NAÜ-ben úgy fogalmazott, hogy a határozat Akhilleusz-sarka az, hogy nem tesz említést az atomerőmű rendszeres lövetéséről.

Ennek oka egyszerű, a tüzérségi támadást a nyugati országok által minden lehetséges módon támogatott és védett Ukrajna végzi

– tette hozzá.

Kijev és Moszkva egymást vádolja a létesítmény területe elleni támadásokkal.

A NAÜ határozatainak ugyanakkor csak felszólító jellege van, az ügynökségnek és kormányzótanácsának nincs eszköze ezek kikényszerítésére.

Borítókép: Rafael Grossinak, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatójának beszámolója az orosz megszállás alá került ukrán zaporizzsjai atomerőműben tett látogatásáról a NAÜ kormányzótanácsának bécsi ülésén 2022. szeptember 12-én (Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.