Végső búcsút vesznek hétfőn II. Erzsébet királynőtől. Az egész napos szertartássorozaton több száz magas rangú hazai és külföldi meghívott lesz jelen, köztük állam- és kormányfők, valamint az európai monarchiák uralkodói. A néhai brit uralkodót hosszas betegeskedés után, életének 97., uralkodásának 71. évében, szeptember 8-án érte a halál Balmoralban, a királyi család nyári skóciai rezidenciáján. A királynő koporsóját szerdán ravatalozták fel a londoni parlament legősibb épületében, az 1097-ben emelt Westminster Hallban. A ravatal brit idő szerint hétfő reggel fél hétig – közép-európai idő szerint fél nyolcig – volt látogatható, de a brit hatóságok már hétfőre virradó éjjel lezárták a ravatalozóhelyiséghez vezető sort az újonnan érkezők előtt.
Így vesznek ma végső búcsút II. Erzsébettől
A néhai királynőt a windsori kastély emlékkápolnájának kriptájában helyezik örök nyugalomra.

A lezárás bejelentésének pillanatában nyolc kilométeres volt a sor, és az utolsóként érkezőknek a sorban állás kezdetétől számítva hét órát kellett várniuk arra, hogy a ravatalozóhelyiségbe érjenek.

A koporsót hétfő délelőtt átviszik a Westminster Hall közvetlen közelében emelkedő Westminster-apátságba, az angol-brit monarchia ősi londoni koronázótemplomába, ahol búcsúszertartással adóznak a néhai uralkodó emlékének. A ceremónia brit idő szerint délelőtt tizenegy órakor kezdődik kétezer meghívott vendég jelenlétében. A nagyjából egyórás búcsúszertartás után II. Erzsébet királynő koporsóját lassú díszmenetben a Hyde Park délkeleti sarkában emelkedő Wellington-emlékműhöz viszik.
A menet hozzávetőleg egy óra alatt ér ide, és innen gépjármű viszi a koporsót a királyi család legnagyobb rezidenciájára, a London központjától körülbelül 25 kilométerre nyugatra fekvő Windsorba. A konvoj lakott területeken halad majd át, az autópályákat elkerülve, hogy a kijelölt út mentén a lakosság fel tudjon sorakozni.
A néhai uralkodó koporsóját a végső búcsúszertartás végén, hétfő este a csaknem ezeréves windsori kastély VI. György királyról – a királynő 1952-ben elhunyt édesapjáról – elnevezett emlékkápolnájának kriptájában helyezik el, II. Erzsébet néhai férje, Fülöp edinburghi herceg koporsójával együtt.
Fülöp herceg tavaly áprilisban, életének századik esztendejében hunyt el, és tőle is a windsori kápolnában vettek búcsút. Már akkor bejelentették azonban, hogy hitvese halála után koporsóját ideiglenes nyughelyéről átviszik II. Erzsébet temetkezési helyére, és együtt helyezik őket végső nyugalomra.
A windsori búcsúszertartáson csak a legszűkebb család vesz részt.
II. Erzsébet királynőtől katonai tiszteletadással kísért állami temetésen vesznek végső búcsút. A brit kormányzati protokoll alapján állami temetés csak kivételes jelentőségű és tekintélyű állami vezetőknek jár, így az ilyen jellegű búcsúszertartás rendkívül ritka. Legutóbb Sir Winston Churchill korábbi brit miniszterelnököt búcsúztatták állami temetésen 1965-ben. Előtte II. Erzsébet királynő édesapjától, VI. György királytól vettek búcsút állami temetéssel 1952 februárjában.

A hétfői londoni búcsúztatási rendezvényeket példátlan biztonsági intézkedések kísérik. A Scotland Yard közölte, hogy több mint tízezer rendőre vesz részt az események biztosításában. A központi megemlékezések tágabb helyszínén, a londoni Westminster kerületben a háztetőkön is lehet látni állig felfegyverzett rendőrségi figyelőket és mesterlövészeket.
Borítókép: II. Erzsébet brit királynőnek az uralkodócsalád Skóciában használatos zászlajával letakart koporsóján a skót királyi korona az edinburghi Szent Egyed-székesegyházban felállított ravatalon 2022. szeptember 12-én. A királynő a skóciai Balmoral kastélyában hunyt el szeptember 8-án, 96 éves korában, uralkodásának 71. évében (Fotó: MTI/AP/PA pool/Jane Barlow)
További Külföld híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Matteo Salvini szerint Orbán Viktor példája erőt adhat
Az olasz politikus Firenzéből üzent Brüsszelnek és a baloldalnak.

Szijjártó Péter: A biztonság felbecsülhetetlen érték
Szijjártó Péter Netanjahu miniszterelnökkel találkozott.

Irán nem enged az atomprogramból
Az atomalku újjáélesztése még mindig távoli cél.

Giorgia Meloni a jobboldal sikereiről beszélt
Külön kitért Silvio Berlusconira és Donald Trumpra.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Évekre lebénult, ma újra jár Pista bácsi: „Az állandó kiszolgáltatottság volt a legnehezebb”

Szupernóva-robbanás készül a Föld közvetlen kozmikus környezetében

Riadóztat a NASA: borzalmas hírt közöltek a várospusztító aszteroidáról

Sorban áll a világ a Gripen vadászgépekért: óriási üzletet kötöttek a svédek

Török válogatott a Ferencvárosban; kiakadtak a fradisták

Karácsony bringasztrádája: a járdára vezetik a kerékpárosokat a Váci úton

Sokkal drágább az új motoros Lada Niva

Ancelotti büntetőrúgót cserélne, Flick nem aggódik a Real Madrid miatt

Lőw Zsolt és Gulácsi Péter is megszólalt a magyar kapus hibája után

Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját

Keane furcsállja azt, ami a Ferencvárossal történik

Slot és Van Dijk is helyretette a Liverpool egykori játékosát
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Matteo Salvini szerint Orbán Viktor példája erőt adhat
Az olasz politikus Firenzéből üzent Brüsszelnek és a baloldalnak.

Szijjártó Péter: A biztonság felbecsülhetetlen érték
Szijjártó Péter Netanjahu miniszterelnökkel találkozott.

Irán nem enged az atomprogramból
Az atomalku újjáélesztése még mindig távoli cél.

Giorgia Meloni a jobboldal sikereiről beszélt
Külön kitért Silvio Berlusconira és Donald Trumpra.