Lengyelország érdekeivel ellentétes az orosz–ukrán háború elhúzódása, Varsó alapvető érdeke az, hogy a konfliktus valamilyen kompromisszummal mihamarabb lezáruljon – írja a Do Rzeczyben megjelent véleménycikkében a lengyel konzervatív hetilap főszerkesztője. Pawel Lisickit az elmúlt időszakban sok támadás érte a lengyel nyilvánosságban a háború ottani többségi megítélésével szemben álló mértéktartó véleménye miatt. Cikkében sorra veszi az ellenoldal fő érveit és saját szempontjait.
Kritikusai szerint a háború elhúzódása három szempontból előnyös Lengyelország számára − írja.
Először: kivérezteti és meggyengíti Oroszországot, jelentősen csökkentve egy esetleges Lengyelország elleni orosz támadás esélyét, sőt a legvérmesebb háborúpártiak szerint még Moszkva legyőzéséhez is vezethet.
Másodszor: Oroszország bebizonyította, hogy „latorállam”, méltatlanná vált arra, hogy tárgyaljanak és megállapodjanak vele. Teljes erővel szembe kell szállni vele, Putyin rezsimjét meg kell dönteni, a bűnösöket bíróság elé kell állítani és elítélni. Harmadszor: Ukrajna támogatása erősíti Lengyelországot, amely fontos – akár a legfontosabb – szereplővé válhat Európának ebben a térségében.
Lisicki egyetért azzal, hogy Oroszország meggyengítése lengyel érdek, ahogyan a vétkesek megbüntetése is. De nem mindenáron, főképpen nem Lengyelország helyzetének jelentős romlása árán – teszi hozzá.
Az elhúzódó háború első áldozata szemmel láthatóan a lengyel gazdaság, amelyet „megfojthat” a nyersanyagárak drasztikus emelkedése.
De még nagyobb fenyegetés a kockázat. A háborúk sajátossága – emlékeztet −, hogy általában nem úgy végződnek, ahogyan kirobbantóik elgondolták. Ha sikerülne a konfliktust jelenlegi határai között tartani – amiben vitapartnerei reménykednek –, igazat lehetne nekik adni, hogy ez Lengyelország számára előnyös. De mi a biztosíték arra, hogy a háború korlátozott marad? Minél nagyobbak a veszteségek, annál nagyobb lesz az elszántság, és minél inkább fokozódik a düh, annál nagyobb lesz a hajlandóság kívülálló államok megtámadására. Vajon a lengyelek készen állnak erre? – kérdezi. A legjobb forgatókönyv az lenne, ha egy ukrán ellentámadás sikerrel járna, vissza tudnák foglalni az orosz ellenőrzés alá került ukrán területek egy részét, és ezzel kompromisszumra késztethetnék az ellenfelet.
Lengyel nemzeti érdek a kockázat csökkentésére törekedni, és elkerülni azokat a lépéseket, melyek közvetlenül belerángatnák Varsót a háborúba.
Kijevnek nem ez az érdeke, mint ahogy Washington is felhasználhatja Lengyelországot a saját céljaira. Ez érthető is, hiszen így nagyobb kockázat nélkül gyengíthetné globális riválisát.
De Varsó számára a kockázat összehasonlíthatatlanul nagyobb, ezért a washingtonihoz hasonló politika az ő számára nem tűnik körültekintőnek. Lengyelországot nem választja el óceán Oroszországtól.
Varsó számára előnyös lehet, ha humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának, sőt fegyvert is küldhet neki, ha ezzel nem gyengíti saját katonai erejét. De Lengyelország érdekei nem azonosak Ukrajna érdekeivel. Nincs magyarázat arra, hogy a lengyel politikusok miért cselekszenek úgy, mintha inkább képviselnék a partnerük, mint a saját hazájuk érdekeit – állapítja meg a lengyel újságíró.
Borítókép: Ukrajna melletti szimpátiatüntetés Varsóban (Fotó: Reuters)