Az új svéd miniszterelnök kész Ankarába utazni a NATO-csatlakozás érdekében
A három napja megválasztott svéd miniszterelnök csütörtökön találkozott a NATO brüsszeli főhadiszállásán a szervezet főtitkárával. Ulf Kristersson a megbeszélést követően azt nyilatkozta, hogy Jens Stoltenberggel Svédország NATO-pályázatáról, valamint a térség biztonságpolitikai helyzetéről tárgyaltak. Hangsúlyozta, hogy a kormányváltás nem befolyásolja a folyamatban lévő csatlakozást, ugyanis Svédországban széles körű konszenzus van a védelmi szövetséghez való csatlakozás szükségességéről, és a maga részéről is mindent meg fog tenni, hogy biztosítsa a feltételek teljesülését. „Követni fogjuk a NATO alapszabályát, beleértve a nukleáris fegyverekről szóló doktrínát is. Mindig gondoskodni fogunk Európa biztonsági rendjének fenntartásáról, továbbá NATO-tagságunk Svédország kül- és biztonságpolitikájának központi részévé válik” – mondta el Kristersson. Hozzátette: „készen állok arra, hogy mielőbb Ankarába menjek, már érdeklődtünk török barátainknál, hogy milyen menetrend szerint folyjon a találkozó” – mondta. A NATO-főtitkár üdvözölte azokat az intézkedéseket, amelyeket Svédország tett annak érdekében, hogy teljesítse azokat a feltételeket, amelyeket Törökország Svédország számára támasztott a svéd–finn NATO-tagság jóváhagyása érdekében.
Eddig a NATO harminc tagállamából 28 ratifikálta Svédország és Finnország csatlakozási jegyzőkönyvét, a két fennmaradó ország Magyarország és Törökország. Ez utóbbi az egyetlen NATO-tag, amely nyíltan és folyamatosan kifogásolja Svédország védelmi szövetségbe történő belépését.
A júniusi madridi NATO-csúcson Svédország, Finnország és Törökország kétoldalú megállapodást írt alá, miszerint Törökország megnyitja a kaput a skandináv országok előtt, amennyiben megfelelnek bizonyos feltételeknek. Ide tartozik például a kiadatások végrehajtása. Az elmúlt héten Recep Tayyip Erdogan úgy nyilatkozott, hogy Finnország csatlakozásának irányába nem támaszt a továbbiakban akadályokat, ugyanakkor kiemelte, hogy Svédországban továbbra is szabadon tüntethetnek terrorszervezetek, ülhetnek a parlamentben terroristák, ami miatt nincs helye az országnak a NATO-ban.
Forrás: SVT, Svenska Dagbladet
Több tonna cseppfolyósított földgáz sodródik a Földközi-tengeren
Csütörtök reggel harminc LNG-vel teli hajót várakoztattak a spanyol tengerparti szakaszokon kirakodásra, mert az újragázosító terminálok túl vannak terhelve. Az orosz gáz hiánya miatt Európa kénytelen az alternatív források felé fordulni, és mivel Spanyolországban található a legtöbb átalakító terminál, oda viszik a legtöbb szállítmányt. Azzal azonban nem számoltak, hogy a nagy mennyiségű rendeléssel túlterhelik az átalakító üzemeket, amelyek nem képesek ennyi LNG-t kirakodni.
Olyannyira nem tudnak megbirkózni a szállítmány mennyiségével, hogy az országos gázhálózat üzemeltetője, az Enagás arra figyelmeztetett, a rendkívüli helyzet miatt elképzelhető, hogy november 1-jéig felfüggesztik a szállítmányok fogadását.
Spanyolországnak összesen hat újragázosító terminálja van számos kirakodási ponttal, melyekből viszont már csak hat elérhető, ami a várakozó hajók ötödének fogadását teszi csak lehetővé. A helyzetet súlyosbítja, hogy a dél-európai országban jelenleg is szokatlanul meleg az időjárás, emiatt jelentősen csökkent a belföldi gázfogyasztás. Ha a probléma nem oldódik meg, a hajóknak Európán kívüli alternatív kikötőket kell keresniük a kirakodásra.