Először a New York Times írt arról tavaly áprilisban, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen hozta tető alá a BioNTech–Pfizerrel kötött óriási összegű oltóanyag-szerződést. Személyesen intézte a szerződéskötést a Pfizer főnökével, Albert Bourlával folytatott tárgyalásain.
A részleteket telefonon és sms-eken egyeztették. Ezek után 2021 májusában a bizottság megállapodott a BioNTech–Pfizer 1,8 milliárd adagjának szállításáról.
A mintegy 35 milliárd eurós üzlet ügyében vizsgálat indult, de az Európai Bizottság nem találta meg az Ursula von der Leyen és a Pfizer gyógyszeripari óriáscég főnöke között váltott sms-eket – állt az uniós ügyvezető az uniós ombudsmannak címzett, 2022. június 29-én közzétett levelében
Még ezt megelőzően, egy február 16-i sajtótájékoztatón az Európai Parlament öt képviselője keményen bírálta Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, és a vakcinabeszerzésben játszott szerepe miatt felszólították, hogy mondjon le tisztségéről. Stasys Jakeliunas litván EP-képviselő szerint Ursula von der Leyen elnök férje, Heiko von der Leyen 2020 decembere óta a sejt- és génterápiákra szakosodott Orgenesis amerikai biofarmakon cég orvosi igazgatója. Tanácsadóként dolgozik egy európai egészségügyi piaci tanácsadó cégénél is.
Ezért a képviselő úgy véli, emiatt is összeférhetetlen, hogy a bizottság elnöke egy személyben tárgyaljon vakcinabeszerzésről.
Amikor Heiko von der Leyen csatlakozott az Orgenesis igazgatótanácsához, az Európai Bizottság éppen egy sor szerződést kötött gyógyszergyártó cégekkel 2020 augusztusa és novembere között, köztük kettőt a Pfizer–Biontech társasággal. Az Orgenesis szoros kapcsolatban áll a Pfizerrel a hírvivő RNS-en alapuló genetikai terápiákban való részesedései révén.
Az említett sajtótájékoztatón Cristian Terhes román EP-képviselő is bírálta az átláthatóság hiányát a Covid–19 oltóanyagok beszerzésével kapcsolatban. Közölte: az oltóanyaggyártókkal (Pfizer és Moderna) kötött szerződések sok oldalnyi sötétített, kitakart szöveget tartalmaznak.
„Ezt az Európát akarjuk? – kérdezte. – Ahol az Európai Bizottság elnöke személyesen tárgyal egy magáncég vezetőjével valamiről, ami alapvető jogainkat érinti? Az Európai Unióról szóló szerződés értelmében jogunk van hozzáférni ezekhez a dokumentumokhoz. Neki kellett volna az elsőként elmondania ezt az információt, mert mindannyiunkat érintenek ezek a döntések. És ez nem történt meg”
– mondta Cristian Terhes román EP-képviselő.
A bizottság tehát nem találja az sms-üzeneteket, de korábban azzal érvelt, hogy az ilyen típusú „rövid életű és mulandó” kommunikáció nem tartozik a dokumentumokhoz való hozzáférésre vonatkozó uniós átláthatósági szabályok hatálya alá.
„A bizottság megerősítheti, hogy az elnöki kabinet által a dokumentumokhoz való hozzáférés iránti kérelemmel kapcsolatos releváns szöveges üzenetek keresése nem vezetett eredményre” – mondta Vera Jourova, az EU átláthatósági biztosa Emily O’Reilly ombudsmannak írt levelében.
Kathleen Van Brempt belga szocialista európai parlamenti képviselő, aki a parlament Covid–19-cel foglalkozó különbizottságának elnöke, elfogadhatatlannak ítélte a bizottság válaszát.