„A Lengyelországból érkező hírek nagyon aggasztók. Egyeztetünk Varsóval és a többi szövetségesünkkel. Észtország készen áll megvédeni a NATO-területek minden négyzetcentiméterét. Együttérzünk lengyel barátainkkal” – olvasható az észt külügyminiszter Twitter-posztjában.
„Együtt érzünk lengyel barátainkkal. Oroszország már nemcsak ártatlan civileket, hanem NATO-területeket is céloz. Lettország teljes mellszélességgel kiáll Lengyelország mellett” – írta a lett védelmi miniszter a Twitteren. A litván miniszterelnök is hasonló szavakkal állt ki Varsó mellett.
Annak ellenére, hogy az AP hírügynökség egy amerikai hírszerzőforrásra hivatkozva korábban azt állította, hogy a becsapódott rakéták orosz, és nem ukrán légvédelmi-elhárító rakéták voltak, az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) szóvivője, Patrick Ryder a Reuters hírügynökségnek úgy fogalmazott „nincsenek információink arról, hogy ezek valóban orosz rakéták voltak, alaposabban meg kell vizsgálnunk a helyzetet”.
A Kelly O’Donnell, a Fehér Ház magas rangú tisztviselője ugyancsak a Pentagon állításait erősítette meg. „Nem tudjuk megerősíteni a híreszteléseket. A helyszínen kell kiderítenünk, hogy pontosan mi az igazság. Ezen jelenleg is dolgozunk” – fogalmazott.
Az orosz védelmi minisztérium közleményében cáfolta azokat a híreket, hogy orosz rakéták csapódtak volna be lengyel területeken.
Mariusz Gierszewski, a lengyel ZET rádió munkatársa – aki elsőnek számolt be az incidensről – úgy fogalmazott, hogy a rakéták valószínűleg az ukrán légvédelmi elhárító rakéták maradványai.
A lengyel miniszterelnök Mateusz Morawiecki az ügy kapcsán rendkívüli nemzetbiztonsági ülést hívott össze este kilenc órára.
Hasonlóan tett Orbán Viktor miniszterelnök is. A Védelmi Tanács ülése este nyolc órakor kezdődött el.
Borítókép: 2022. november 7-én közreadott képen ukrán katonák amerikai nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszerrel (HIMARS) tüzelnek a Herszoni területen november 5-én (Forrás: MTI/EPA/Hannibal Hanschke)