– Hogyan jellemezné Irán és Oroszország kapcsolatát – szövetségesek?
– Amióta Ebrahim Raisi ajatollah átvette az ország vezetését, a diplomácia egyik fő tengelye a szomszédságpolitika. Elvégre Irán mintegy tizenöt országgal határos, ami óriási lehetőségeket rejt, csak eddig nem kapott kellő figyelmet. Pedig egy négyszázmilliós, az iráni árukra nyitott piacról beszélünk. Nyilvánvalóan a nagyobb országoknak a jelentősége is nagyobb, és Oroszország az egyik ilyen. Ez még nem jelenti azt, hogy Teherán feladta volna az egyensúlypolitikáját. Csupán annyit, hogy nagyobb figyelmet fordítunk azokra az államokra – köztük Oroszországra és a Kaukázus térségére –, amelyek kiaknázható lehetőségeket kínálnak. Ettől még nem fordulunk el másoktól, mi szívesen fogadunk bárkit, legyen szó a Távol-Keletről vagy Európáról. Mi sem jelképezi ezt jobban, hogy az uniós tag Magyarországgal egy éven belül a második gazdasági vegyes bizottsági ülést szerveztük. Más kérdés, hogy nem minden ország örül ezeknek a kapcsolatoknak.
– Mégis, arról is érkeznek jelentések, hogy Irán harci drónokat, rakétákat ad el az oroszoknak. Mi Teherán álláspontja az ukrajnai háborúval kapcsolatban?
– A háború kirobbanásának első napjától világossá tettük, hogy a béke és párbeszéd oldalán állunk. Amíg van tér diplomáciára, addig a nemzetközi konfliktusoknak sosem lehet rendezési módja a háború. Azt természetesen nem tagadjuk, hogy jó gazdasági és katonai kapcsolatokat ápolunk Oroszországgal. De ezt nem egy másik ország ellenében tesszük. Álláspontunk világos: a háború mihamarabbi befejezését sürgetjük.
– Iránban is érezhetőek a háború és a szankciók gazdasági hatásai?
– Igen, sajnos a háború következményei túlterjednek a határokon. Az alapvető élelmiszerek, az energetika, sőt szinte a gazdaság minden területén drágulás tapasztalható. Igyekszünk ellenállni ezeknek a hatásoknak, minimalizálni a károkat. Reméljük sikerül átvészelnünk úgy a telet, hogy a lakosság minél kevesebbet érezzen a nehézségekből.
– A háború ismét felértékeli az iráni földgáz- és kőolajkészleteket. Közelebb hozhatja ez a Nyugatot, kiválthatják az iráni energiahordozók az oroszt?
– Mi egyértelműen jeleztük a nyitottságunkat, sajnálatos módon azonban az Egyesült Államok a megállapodások útjába állt. Szeretnénk, hogy a lehetőségekhez mérten enyhüljenek az ellenünk kiszabott szankciók, de azt nem, hogy ez egy háború miatt történjen meg. A szankció és a háború ugyanis ugyanarról a tőről fakad, a szankció nem más, mint egyfajta hidegháború.