Egy uniós testület, tele kiskapukkal
Alapjaiban rengette meg az Európai Parlamentbe vetett bizalmat a baloldali korrupciós botrány, ami máris a Katargate néven terjedt el a köznyelvben. Mint ismert, a belga hatóságok már öt személyt vettek őrizetbe bűnszervezetben való részvétel, pénzmosás és korrupció gyanújával, és másfél millió eurónyi készpénzt foglaltak le. Közülük is kiemelkedik Eva Kaili görög politikus, aki ráadásul az Európai Parlament alelnökeként volt benne a korrupcióban. Azt ugyan nem nevezték meg, hogy ki próbált a brüsszeli politikusok és bürokraták lefizetésével befolyást szerezni, de a nyugati média tényként kezeli, hogy elsősorban Katarról lehet szó – olvasható a V4NA cikkében.
A jelek szerint azonban ez nem volt annyira meglepő néhány, az átláthatóságot vizsgáló szervezetnek.
A parlament könnyen megközelíthető és vonzó terep lett mindenféle lobbista számára. Emiatt viszonylag könnyű a radar alatt működni, és kicsi a lebukás veszélye
– mondta Michiel van Hulten, a Transparency International EU vezetője, egykori európai törvényhozó. A civil szervezetek évek óta hangoztatják, hogy az Európai Parlament a neki szánt európai közpénzt borzasztóan gyenge védőhálóval vette körbe, a hatalmas lyukakon pedig gyakorlatilag észrevétlenül lehet kihordani az uniós adófizetők befizetéseit. Az európai parlamenti képviselők ellenálltak annak a felhívásnak is, hogy minden külső lobbistával való találkozójukat jelenteniük kell. Ez csak a bizottsági elnökök és az előadók számára kötelező – bár sok esetben akkor sem történik semmi, ha ők is elfelejtenek jelenteni egy-két találkozóról – vélekedik a Transparency International.
A 2014 és 2019 közötti ciklusban egyébként 24 képviselő esetében állapította meg az erre hivatott testület, hogy megsértették az Európai Parlament magatartási kódexét. Volt, akit hűtlen kezelésen kaptak rajta. Büntetést azonban végül egyetlen képviselőre sem szabtak ki – és ha ki is szabtak volna, a legrosszabb esetben egyhavi bérét kurtították volna meg az érintettnek.