Vilmos Sándor holland király független tanulmány elkészítését rendelte el az Orániai–Nassaui-ház Hollandia gyarmati történelmében betöltött szerepéről – írta az NlTimes hírportál szerdán.
A holland kormány információs szolgálata szerint a kutatás három évig tart majd, és a XVI. század végétől a posztkoloniális korszakon át egészen napjainkig terjedő időszakot öleli fel. A tanulmányt a leideni egyetem fogja készíteni Gert Oostindie, a gyarmati és posztkoloniális történelem szakértője által vezetett bizottság felügyelete mellett.
A múlt alapos ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy a történelmi tényeket és fejleményeket megértsük, és a lehető legvilágosabban és legőszintébben szembe tudjunk nézni emberekre és közösségekre gyakorolt hatásukkal
– idézte a közlemény a királyt. Vilmos Sándor fontosnak tartja továbbá, hogy a kutatás eredményei mindenki számára hozzáférhetőek legyenek.
Gert Oostindie, a kutatást vezető történész 2006-ban Gyöngyök és a Korona címmel könyvet adott ki az Orániai–Nassaui-ház gyarmatokhoz fűződő viszonyáról. A professzor a NOS közszolgálati televíziós csatornának úgy nyilatkozott, hogy Vilmos Sándor felmenői minden valószínűséggel rabszolgatartók voltak, és a Nyugat-indiai Társaságon keresztül részt vettek a transzatlanti rabszolga-kereskedelemben is.
Ez önmagában nem meglepő, mivel ők voltak az elit és a vezetők, de hogy pontosan mennyi hasznot húztak a rabszolga-kereskedelemből, azt nem lehet még tudni
– tette hozzá.
A holland kormány a múlt hónapban bejelentette, hogy december 19-én hivatalosan is bocsánatot kér Hollandia gyarmati múltja miatt. A bocsánatkéréseket a kabinet különböző tagjai fogják felajánlani Hollandiában, Suriname-ban és a Holland Antillákon.
Ugyancsak novemberben a kormány információs szolgálata közölte, hogy szakértői vizsgálatot indítanak a királyi ház gyűjteményeiben található gyarmati műtárgyak eredetét illetően. Egy különbizottság a becslések szerint 10 ezer műtárgyat fog megvizsgálni, hogy kiderítse, hogy ezek törvényesen vannak-e az Orániai–Nassaui-ház birtokában.