– Ha nem vigyázunk, sokkal könnyebben fognak elterjedni, mint az atomfegyverek – vélekedett az ausztrál Toby Walsh, a mesterséges intelligencia szakértője. Aggodalmai nem is alaptalanok: a The Wall Street Journal amerikai napilap arról számolt be a napokban, hogy a Pentagon évtizedeket töltött azzal és dollármilliárdokat költött arra, hogy egységes, digitális hálózatba kapcsolja különböző fegyvernemeit a modern háborúk követelményeinek megfelelően. Ukrajnának viszont ennek olcsóbb változatát sikerült most elérnie:
Kijev drónokból, vadászgépekből és fegyverekből álló hálózatot épített ki, amelyeket műholdas kommunikáción keresztül és egyedi szoftverek segítségével kapcsolnak össze.
A lap hozzáteszi, hogy a rendszer olyan magas szintű hírszerzést, koordinációt és pontosságot biztosít az ukrán erőknek, amely lehetővé teszi, hogy a túlerőben lévő oroszokat is megállítsák.
Noha Ukrajna és Oroszország is rendelkezik mesterséges intelligenciával felruházott, félig önálló támadó és drónmegsemmisítő fegyverekkel, egyelőre még nem volt arra bizonyított példa, hogy háborúban egyetlen ország is olyan eszközöket vetett volna be, amelyek teljesen maguktól képesek célpontokat megsemmisíteni, emberi beavatkozás nélkül. Szakértők ugyanakkor azt mondják, ez csupán idő kérdése.
Sok állam fejleszti ezt a technológiát, egyértelműen nem túl bonyolult feladat
– vélekedett az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozva Zachary Kallenborn, az amerikai George Mason Egyetem fegyverzeti szakértője.