Valóságos hisztériakeltés zajlik Várhelyi Olivér bővítési biztos személye körül, amely persze figyelemelterelésként is szolgálhat a nemrég egy baloldali politikus ügye kapcsán kirobbant korrupciós botrányról. A valóság az, hogy a bővítési biztos szakmai teljesítménye kiemelkedő, megnyilatkozásaiban az unió hivatalos álláspontját képviseli, amit alátámaszt a bizottság szóvivőjének álláspontja is – szögezte le Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti delegációjának elnöke, a Fidesz alelnöke Strasbourgban.
A Fidesz európai parlamenti frakciójának közleménye emlékeztetett rá, hogy szerdán szavazást tartottak az Európai Parlament plenáris ülésén a közös kül- és biztonságpolitika végrehajtásáról szóló éves jelentésről. Ezt követően Gál Kinga hangsúlyozta, az NGO-kra jellemző aktivista típusú parlamenti jelentések károsak az Európai Unió külpolitikájának egészére nézve.
Ahogyan azt a tegnapi felszólalásomban hangsúlyoztam, erre példa a külügyi jelentésben az Európai Bizottság bővítési biztosával, Várhelyi Olivérrel szemben megfogalmazott példa nélküli méltatlan bírálat, aki kulcsszerepet játszik abban, hogy az unió bővítési politikája újra lendületet kapott. Ez elfogadhatatlan!
– tette hozzá a képviselő.
Gál Kinga felháborodásának háttere, hogy az Európai Parlament „független” vizsgálatot indítana Várhelyi Olivér magyar uniós biztos hivatali tevékenysége ellen, mert úgy vélik, hogy „szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok demokratikus és jogállamisági reformjainak központi jelentőségét.”
Szerintük „egyes megnyilvánulásai rendkívül aggasztók, például a nyugat-balkáni vezetőknek nem utasítja vissza elég határozottan a szeparatista, nacionalista retorikáját.”
Az állásfogalást egyébként Thijs Reuten holland szociáldemokrata európai parlamenti képviselő fogalmazta meg.
Ő úgy érvelt, a parlament szeretne tisztán látni, hogy Várhelyi Olivér „mindenféle politikai befolyástól függetlenül és az EU általános érdekeinek figyelembevételével végzi-e a munkáját”.
Különösen érdekes, hogy a szociáldemokraták a magyar uniós biztos munkája miatt aggódnak, miközben frakciójukban sorra derülnek ki a korrupciós botrányok. Az Európai Bizottság egyelőre nem döntött a vizsgálatról, csupán arról, hogy alaposan áttanulmányozzák a jelentést.