„Úgy vélem, létezik egy konszenzus arról, hogy Ukrajna nem fogja visszafoglalni a Krím félszigetet” – fogalmazott Adam Smith amerikai képviselő, a fegyveres testületek bizottságának a tagja a müncheni biztonságpolitikai konferencián tegnap. Hozzátette: a Krímért folytatott harc ugyanakkor Ukrajna döntése lesz.
Noha Kijev – a tavaly februárban kitört háború óta következetesen – hangoztatja azt, hogy az orosz erők által megszállt ukrán területek „minden négyzetcentiméterét”, ideértve a 2014-ben elcsatolt Krím félszigetet vissza kívánja foglalni, az amerikai politikus szavai ezzel ellentétesnek bizonyultak. A Politico hírportál arra hívja fel a figyelmet, hogy a Krím visszafoglalása minden bizonnyal kemény és véres lenne, tekintve, hogy az elmúlt években Moszkva megerősítette a számára stratégiai fontosságú fekete-tengeri félsziget katonai védelmét.
Az amerikai védelmi minisztérium egy múlthavi jelentésében úgy fogalmazott, hogy:
valószínűtlen, hogy az ukrán erők a közeljövőben képesek lennének visszafoglalni a Krím félszigetet az orosz csapatoktól.
Smith felszólalásában kiemelte, hogy valamiféle tárgyalásos megállapodása lesz a háború végének, amely legjobb esetben egyben tudja majd tartani Ukrajnát. Mint azt a Politico is megjegyzi: az amerikai politikus felszólalása azt tükrözi, hogy a háború kitörésének egyéves évfordulójához közeledve Washingtonban egyre inkább terjed az a nézet, hogy a heves harcok befejezéséhez végül valamilyen megállapodásra lesz szükség.
A valódi kérdés az, hogy lesznek -e olyan biztonsági garanciák Ukrajnának, amelyek lehetővé tennék az Egyesült Államoknak és más partnerországoknak, hogy folytassák Ukrajna kiképzését és felfegyverzését egy hasonló orosz támadás megismétlésének az elkerülése céljából
– fogalmazott az amerikai képviselő.
– A harcokat illetően nem számít az ukránok döntése a Krímmel kapcsolatban, ugyanis Ukrajna nem lesz biztonságban, amíg a félsziget nem lesz demilitarizálva – fogalmazott tegnap egy washingtoni rendezvényen Victoria Nuland, politikai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár.
Korábban Antony Blinken amerikai külügyminiszter is úgy fogalmazott, hogy a Krím visszafoglalása „egy vörös vonalat jelentene Vlagyimir Putyin orosz elnök számára, amely csak fokozná az orosz válaszlépéseket”. Hozzátette: noha Washington nem bátorítja Kijevet a félsziget visszavételére, erről végső soron az ukránok döntenek.