„Felkészületlen és koordinálatlan” – jellemezték szakértők az orosz kiberhadviselés állapotát egy Dél-Koreában megtartott kibervédelmi konferencián – hívta fel a figyelmet a The Washington Times amerikai lap. Az Ukrajna elleni háborúval Moszkva nem csupán a szárazföldön, a vízen, a levegőben és az űrben indított támadást Kijev ellen, hanem az ötödik hadszíntéren, a kibertérben is.
Ám ezek a támadások eddig képtelenek voltak leküzdeni a jól felkészített, alkalmazkodni tudó ukrán védelmet, amelyet már a háború kitörése előtt is – azóta pedig kiemelten – a nyugati köz- és magánszektorban működő információtechnológiai szervezetek segítenek. Köztük van az amerikai nemzetbiztonsági ügynökség (NSA), a Starlink internethálózat, valamint a Microsoft és a Google informatikai-technológiai vállalatok.
Will Middleton, az Egyesült Királyság külügyi és nemzetközösségi hivatalának kiberigazgatója szerint ezek a szervezetek – a náluk dolgozó ukrán állampolgárok hathatós hozzájárulásával – „megosztották hírszerzési információkat Ukrajnával, részt vettek a felmerülő problémák megoldásában és hatástalanították az orosz támadásokat is.”