Elhalaszthatja a parlamenti választásokat a görög kormány, miközben az ország forrong a múlt heti vonatbaleset következtében – derült ki a görög média értesüléseiből.
Az 57 emberéletet követelő szerencsétlenség belpolitikai káoszt eredményezett, így a jelenleg áprilisra tervezett voksolást május végére tehetik át, amely egy lehetséges második forduló miatt akár júniusra is nyúlhat.
Görögország 1990 óta idén először arányos képviseleti rendszerben tartja meg a választásokat, vagyis az eredmény arányosan tükröződik majd a parlamentben. Ha egyik párt vagy koalíció sem tud többséget szerezni, második fordulót tartanak, a győzelemhez 38 százalék szükséges. A dél-európai országban eddig szinte egyedülálló módon a félarányos képviselet egyik formáját, a többségi bónusz rendszert alkalmazták, amely többlethelyeket biztosított a győztes pártnak. Szakértők szerint az új választási rendszerben elkerülhetetlen lesz egy koalíció megalakulása, mivel a pártok egyenként nem lesznek erősek a kormányzáshoz.
Ugyan a kormánynak az elmúlt években sikerült az országra nehezedő problémákat kezelnie úgy, hogy népszerűsége csak csekély mértékben csökkent, kérdéses, hogy a mostani társadalmi feszültség milyen mértékben csattan az Új Demokrácián. A jobboldali párt az előző, 2019-es parlamenti választásokat még közel 40 százalékkal nyerte meg.
A Kiriákosz Micotákisz vezette kormánypárt az elmúlt hónapokban magabiztosan vezette a felméréseket, mintegy 36 százalékkal, ám a vonatbaleset következtében a görögök haragja a vezetésre zúdul.
A tragédia felszínre hozta a mélyen gyökerező elégedetlenséget az állam működésével kapcsolatban, amelyet jelenleg magas infláció is sújt, az élelmiszerárak március eleji adatok szerint mintegy húsz százalékkal nőttek egy év alatt. A lakosok felháborodását pedig tetézte, hogy a baleset valószínűleg elkerülhető lett volna. A görög média már hónapokkal a tragédia előtt közzétette a vasúti dolgozók szövetségének dokumentumait, amelyekben az elavult vasúti rendszerek biztonsági hiányosságaira, és ezzel együtt a baleset kockázatára figyelmeztettek. A napokban országszerte kormányellenes tüntetéseket tartanak, szerdán pedig várhatóan a közszféra is sztrájkol.
A kormány figyelmét így a Molotov-koktélokat dobáló, feldühödött tüntetők kötik le a választási kampány helyett. A társadalmi feszültséget kihasználva pedig az ellenzék is támadásba lendült.
Micotákisz pontosan tisztában van vele, hogy a tragédia okait firtató vitát nem lehet elkerülni azzal, hogy lemondott a közlekedési miniszter
– szólította fel nagyobb felelősségvállalásra a kormányt a baloldali Sziriza párt, amelynek a februári felmérések alapján 28 százalék körüli a támogatottsága. Az ellenzék továbbá azt is hevesen ellenzi, hogy Kosztasz Karamanlisz, aki a vasúti tragédiáját követően távozott pozíciójából, ismét indulna a következő választásokon.