A felsőházi szavazás parlamenti legitimációt adott a reformjavaslatnak, és megnyitotta az utat a végleges elfogadás előtt, amely csütörtökön várható.
Fontos előrelépés történt este a nyugdíjreform törvénytervezetének széles körű elfogadásával a szenátusban – mondta Élisabeth Borne miniszterelnök az AFP hírügynökségnek.
– Egyes frakciók obstrukciós kísérletei ellenére a demokratikus vita megvolt – tette hozzá.
– Biztos vagyok abban, hogy meglesz a parlamenti többség is a szöveg megszavazásához – hangsúlyozta a kormányfő, jóllehet a csütörtökre tervezett nemzetgyűlési szavazás kimenetele egyelőre bizonytalan. Bruno Retailleau, az ellenzéki jobbközép Köztársaságiak szenátusi frakciójának vezetője üdvözölte a tervezet elfogadását, és azt kérte nyilvánosan Olivier Dussopt munkaügyi minisztertől, hogy adja át Emmanuel Macron államfőnek a következő üzenetet: „Megszavazzuk a reformot, de nem szavazunk rá [Macronra]”.
A baloldal részéről Monique Lubin brutálisnak minősítette a törvénytervezetet, s úgy fogalmazott: – Ez egy sötét nap minden fizetésből élőnek ebben az országban. A szavazást megelőzően a szakszervezetek felhívására ismét utcai felvonulásokkal tiltakoztak a franciák.
A tüntetésekkel – valamint a kőolaj-finomítókat, a tömegközlekedést és a szemétszállítást érintő gördülő sztrájkokkal – a szakszervezetek nyomást akarnak gyakorolni a képviselőkre, hogy ne szavazzák meg a kormány javaslatát, amelynek egyik legfontosabb eleme a nyugdíjkorhatár emelése.
A belügyminisztérium adatai szerint a különböző városokban a hetedik napon összesen 368 ezren tiltakoztak. A korábbi tiltakozónapokat kísérő tömegrendezvényeken több mint egymillióan vonultak utcára országszerte, a hatóságok és a szervezők szerint is a hatodik tiltakozónapon, kedden a részvétel rekordot döntött.