Új megállapodásokat kötött Kanada és az Egyesült Államok a közös határukat sújtó migrációs nyomás visszaszorítása érdekében – közölték a szomszédos országok tisztségviselői. A 2002-ben született migrációs paktum átírásának részleteit pénteken közlik, Joe Biden amerikai elnök ottawai látogatásakor.
A már napvilágot látott hírek szerint az egyezség értelmében ezentúl a teljes kanadai–amerikai határon visszafordíthatják azokat a menedékkérőket, akik már átutaztak egy biztonságos országon. Mindeddig ugyanis kivételt jelentettek a szabály alól a nem hivatalos határátkelőhelyek, mint például a két országot összekötő vidéki út, a Roxham Road. Az illegális átkelőn bevándorlók százai használják ki.
Tavaly mintegy negyvenezren érkeztek illegális határátkelőkön Kanadába déli szomszédja felől, ami kilencszerese a 2021-es adatoknak – ekkor viszont a pandémia miatt még korlátozások voltak érvényben. Ugyanakkor a 2022-es belépések száma a koronavírus-járvány előtt mért adatokhoz képest is több mint a kétszeresére nőtt, 2019-ben csaknem 17 ezren közelítették meg az amerikai–kanadai határt.
A Biden-kormány nyomásása ugyanakkor Justin Trudeau kanadai miniszterelnök arra is rábólintott, hogy egy új menekültügyi eljárás keretében 15 ezer menekültet fogadjanak be az üldöztetés és erőszak elől Közép-és Dél-Amerikából.
Mindezt annak ellenére határozta el Kanada, hogy 2022-ben több mint egymillió fővel 38 és fél millióról 39 és fél millióra nőtt az ország lakossága. Egy év alatt utoljára 1957-ben emelkedett ennyivel a népesség. A statisztikai hivatal adataiból az is kiderült, a rekordmértékű növekedés 96 százalékban a bevándorlók magas számának tudható be.
A migráción kívül Joe Biden és Justin Trudeau pénteki megbeszéléseinek napirendi pontjait képezi még a kétoldalú kereskedelem, az ukrajnai háború és a védelmi politika. Az amerikai elnök vélhetően arra is próbálja majd rávenni a kanadai kormányfőt, hogy növelje két százalékra a védelmi kiadásait, az ország ugyanis egyelőre a bruttó hazai termék 1,2 százalékát fordítja erre a célra. Washington azok után sürgetné a többi között a légvédelem fokozására szomszédját, hogy februárban kínai megfigyelőléggömböket azonosítottak az észak-amerikai légtér felett.