Jelenleg ez a vírusváltozat okozza a legtöbb fertőzést, miközben a többi variáns terjedése lassulóban van. Az XBB.1.5 erősen fertőz és az ausztriai fertőzések 60 százalékát teszi ki. Egyelőre semmi jele annak, hogy az új omikron-variáns terjedése lassulna – nyilatkozott a virológus a Heute hírportálnak.
Hozzátette, hogy ami az új fertőzések tényleges számát illeti, ott magas lehet a be nem jelentett esetek száma is. Az országban ugyanis egyre kevesebben végeznek koronavírustesztet. Novotny szerint ez magyarázatot adhatna a szennyvízadatokban észlelhető eltérésekre is. Ez utóbbi olyan szinten van, mint az egy évvel ezelőtti omikron-variáns idején – írja az Infostart.
A szakértő ugyanakkor kiemelte, hogy az új koronavírus-variáns terjedése mellett sincs okunk túlzott aggodalomra. Novotny úgy véli, hogy
a tavasz az XBB.1.5 ellen dolgozik, így azt feltételezi, hogy az újabb hullám mérsékelt marad, sőt a következő hetekben enyhülni fog.
Az országban a tervek szerint június 30-án megszűnnek a még érvényben lévő korlátozások, így szerinte addigra a vírusnak csak kis mennyisége lesz jelen.
Ősztől ismét egy új variáns veheti át a domináló szerepet
A virológus nem táplált illúziókat azzal kapcsolatban, hogy a járvány ezzel véget is ért. Sőt, úgy vélekedett, hogy ősztől ismét egy új variáns veszi át a domináló szerepet. Kiemelte, hogy az omikron-típusok a korábbi vírusváltozatokhoz képest sokkal jobban hajlamosak a mutálódásra, illetve ezáltal arra, hogy új variánsokat képezzenek.
Az új mutánsokról Novotny elmondta, hogy ezek kis mértékben fertőzőbbek, és az immunrendszert jobban megkerülhetik. A védőoltások és a korábbi fertőzések a súlyos megbetegedés ellen védelmet nyújthatnak ugyan, de az újabb fertőzés ellen viszonylag csak rövid időre.
A bécsi Állatorvosi Egyetem humán- és állatorvosi virológusának az a meggyőződése, hogy a SARS–Cov–2 vírus a jövőben már nem játszik majd olyan szerepet, mint az elmúlt három évben. Szerinte a koronavírus egyszerűen egy újabb vírusos légúti fertőzés lesz, amelynek súlyossága a közönséges megfázás, illetve a tényleges influenza közé sorolható, és minden valószínűség szerint viszonylag hamar szezonálissá válik – tette hozzá a lap.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA-ANSA/Massimo Percossi)