Az ukrajnai háború, Kína kérdése, Tajvan helyzete, a nukleáris rakéták számának csökkentése, a globális élelmiszerbiztonság, a klímaváltozás és az Észak-Koreai rakétakísérletek is a legfontosabb témák között szerepelnek a világ legfejlettebb gazdaságainak (G7) Japánban tartott találkozóján. A vasárnapi munkavacsorát követően, ma folytatódtak a tárgyalások, sőt a háromnapos csúcs zárására a felek már a keddi közös nyilatkozat megfogalmazásán dolgoznak.
A külügyminiszteri szintű találkozó egyben előkészíti a jövő hónapban, Hirosimában tartandó csúcstalálkozót is.
Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Japán képviselői a mai napon Ukrajna helyzetét és a „globális dél” problémáit járják körül, miután a tegnap esti munkavacsorán már az indiai–csendes-óceáni térség „különböző kihívásairól” – mint Kína katonai lépései Tajvan tekintetében vagy az Észak-Koreai sorozatos rakétakilövések – egyeztettek.
A nemzetközi közösség fordulóponthoz érkezett. Elutasítunk minden egyoldalú kísérletet a status quo erővel történő megváltoztatására, illetve az orosz agressziót Ukrajna ellen, ideértve a nukleáris fenyegetést is. Demonstrálni fogjuk a G7-ek szilárd elkötelezettségét a nemzetközi rend jogszerű fenntartása mellett
– fogalmazott Hajasi Josimasza japán külügyminiszter. Míg amerikai kollégája, Anthony Blinken Kijev katonai támogatása fenntartásának fontosságát és további szankciók kivetését hangsúlyozta a szövetségesek részéről az orosz–ukrán konfliktus tekintetében.
A külügyminiszterek Ukrajna kapcsán megállapodtak a „szankciók kijátszásának, valamint a harmadik fél által Oroszországnak történő fegyverszállításoknak a megelőzésére és reagálásra irányuló koordináció” megerősítéséről is.
Egység a franciák nélkül?
A japán külügyminiszter „rendkívül fontosnak” nevezte a G7-ek egységének fenntartását, utalva arra, hogy Emmanuel Macron francia államfő a hónap elején „stratégiai függetlenséget” szorgalmazott Európának Kína és különösen Tajvan kérdésében, mondván az öreg kontinens – de Franciaország legalábbis – nem kíván részt venni a sziget körüli amerikai–kínai „konfliktusban”.