Az összeomlás szélén áll a német egészségügy bevándorlók nélkül

Az elöregedő társadalomban nő az igény az idősek ellátására, ám a szakmában súlyos a munkaerőhiány.

2023. 04. 08. 6:10
District hospital Groß-Gerau
30 July 2021, Hessen, Groß-Gerau: Aylin Yalcin (r), a nurse, looks after patient Johanna Eleonora Sillinger from Worfelden, who had been operated on for a broken hand, in a ward room at the Groß-Gerau District Hospital. The second wave of the Corona pandemic cost the Groß-Gerau district clinic a lot of money. Many nursing staff had fallen ill with Covid-19 or had to go into quarantine. Temporary workers had to fill this gap - and they are expensive. (to dpa "Expensive temporary work in hospital nursing - a consequence of cost pressure") Photo: Arne Dedert/dpa (Photo by ARNE DEDERT / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német egészségügyi rendszer fennmaradása a bevándorlóktól függ, a szektor mintegy 4,2 millió munkavállalójából jelenleg közel 700 ezer a külföldi – mutattak rá a német integrációs és migrációs tanács szakértői új jelentésükben. A bevándorlók fő származási országai Lengyelország, Románia és Szlovákia.

A német egészségügyi rendszer az összeomlás szélén áll a bevándorló munkavállalók nélkül

– közölték a szakértők.

A bevándorlók az idősgondozásból veszik ki a leginkább a részüket, ezen a területen ők adják a munkavállalók negyedét. Az elöregedő német társadalomban egyre nagyobb az igény az idősek ellátására, ám a szakmában súlyos munkaerőhiány van. Az otthoni gondozásra pedig a legtöbb családban nincs lehetőség a többgenerációs családmodell hanyatlása közben.

A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) tavaly év végén közzétett adatai alapján 2035-re húszmillióra emelkedik a nyugdíjaskorú (67 év feletti) lakosok száma, azaz közel négymillióval lesznek többen az idősek, mint jelenleg.

Németország népessége jelenleg körülbelül 83 milliós, ám a Destatis rámutatott, 2070-re elérheti a 90 milliót is, de nem a születések számának növekedése, hanem a bevándorlás hatására. A becslések alapján a 80 év feletti lakosok száma a 2030-as évek közepéig nagyjából 5,8 és 6,7 millió között stagnál majd, ám később rohamosan nő az arányuk a társadalomban, így vélhetően megnő a tartós gondozás iránti igény is.

Ezek a népességszerkezeti változások már a mai életkori eloszlásban is láthatók. Küzdenünk kell az elöregedési folyamat ellen és az abból eredő társadalmi kihívásokkal

– fogalmazott Karsten Lummer, a Destatis társadalmi ügyekkel foglalkozó részlegének vezetője.

Miközben pedig az ellátásra szorulók száma gyorsan növekszik, és a becslések szerint 2050-re 670 000 gondozói állás maradhat betöltetlen Németországban, a kutatók már olyan robotok megalkotásán dolgoznak, amelyek átvehetik az ápolók, a gondozók és az orvosok által elvégzett feladatok egy részét.

Berlin ráadásul továbbra is a bevándorlók betelepítésével oldaná meg a munkaherőhiányt; a balliberális kormánykoalíció nemrég azt is közölte, nem emeli a családtámogatási programokra fordítható forrásokat.

 Borítókép: Kórházi ápolás a németországi Hessen tartományban (Fotó: Arne Dedert/dpa)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.