Nem marad pénz a gyermeknevelési támogatásoknak a kormánypártok közötti megállapodás szerinti emelésére – mondta Christian Lindner német pénzügyminiszter annak ellenére, hogy az adóbevételek 2024-ben várhatóan először elérik az egybillió eurót (380 ezer milliárd forintot). A Szabaddemokrata Párt politikusa arról beszélt a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak, hogy részéről inkább a közlekedési és digitális infrastruktúra megújítása, a hadsereg megerősítése, valamint a kutatás és a vállalati beruházások támogatása lenne a prioritás.
Más projektek kívánatosak lennének, de jelenleg nem valósíthatók meg
– tette hozzá Lindner.
A kormány a múlt héten infrastrukturális projektek, köztük a vasúti és autópálya-projektek, valamint a megújuló energiaforrások tervezési és engedélyezési eljárásainak felgyorsításáról állapodott meg.
A vasúthálózatot érintő további beruházások finanszírozása érdekében 2024 januárjától a teherautók által szállított áruk széndioxid-kibocsátása alapján az útdíjat is megemeli a német kormány.
Emellett várhatóan tízmilliárd euró közpénzből első alkalommal részvénypiacokon történő befektetésre fordít majd tízmilliárd eurót, hogy stabilizálja a nyugdíjrendszert, kibővítve azt egy tőkealapú pillérrel.
A kormányalakításkor még fontos terület volt
A gyermekes családok esetében ezzel szemben „már sok minden történt” – mondta Lindner vasárnap, megkérdőjelezve a hárompárti kormány közösen elfogadott „gyermek-alapjövedelem” projektjét.
Több gyermeket akarunk kiemelni a szegénységből, a gyermek-alapjövedelemmel jobb lehetőségeket teremtünk a gyermekek és a fiatalok számára, és azokra összpontosítunk, akiknek a legnagyobb szükségük van a támogatásra
– állt a még Olaf Scholz kancellár szociáldemokratái, Lisa Paus zöldjei és Lindner liberális FDP-pártja között kötött 2021-es koalíciós megállapodásban.
Ennek érdekében a rendszer az összes meglévő gyermeknevelési támogatást egyetlen, részben a szülők jövedelmén alapuló rendszerbe kívánta összevonni. A másik rész egy garanciális hozzájárulás volt, amely minden szülőnek automatikusan járt volna.
„Ez a juttatás közvetlenül, bürokratikus akadályok nélkül jutna el a gyermekekhez, és biztosítaná a szociokulturális létminimumot, amelyet újra kell definiálni” – állt a koalíciós megállapodásban.
Lindner nyilatkozata fagyos napokat hozott a koalícióban
Zöldpolitikusok bírálták Lindner nyilatkozatát, mivel a gyermekszegénység elleni küzdelem „az egész társadalom feladata, amely mellett Lindner úrnak is elkötelezettnek kellene éreznie magát” – mondta az AFP hírügynökségnek Maria Klein-Schmeink, a német parlament zöldfrakciójának helyettes vezetője.
„A gyermekek alapjövedelmét mindenképpen bevezetjük, és a tervek szerint 2025-től” – mondta Katja Mast a vezető kormánypárt, az SPD képviselője pénteken a Deutschlandfunk rádiónak.
A 2024-es költségvetés tervezetének júniusra kell elkészülnie, mielőtt azt az úgynevezett európai szemeszter keretében ellenőrzésre elküldik az EU-bizottságnak. Lindner elmondta, hogy a német adóbevételek jövőre a történelemben először érik el az egybillió euró feletti összeget.
Borítókép: Christian Lindner német pénzügyminiszter nyilatkozik a sajtónak, amint megérkezik az EU-tagországok gazdasági és pénzügyminisztereit tömörítő tanács, az ECOFIN informális ülésére Prágában 2022. szeptember 9-én (Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek)