– Általánosan elismert igazság, hogy az Egyesült Államok diplomáciai intézményei – különösen a külügyminisztérium – alulfizetettek és túlterheltek – kezdte véleménycikkét a Foreign Policy hasábjain Stephen M. Walt, az amerikai lap munkatársa.
A szerző ugyanis rámutatott: noha a Biden-adminisztráció azzal az ígérettel lépett hivatalba, hogy a diplomáciát helyezi az amerikai külpolitika középpontjába, mégis viszonylag kevés eredményt tud felmutatni az elmúlt két évből.
Cikkében feltette a kérdést, hogy ha az állami intézményekben ilyenek a körülmények, akkor miért szentelt ennyi időt Washington a második demokráciacsúcs megszervezésére. Stephen M. Walt ugyanis úgy tudja, hogy Joe Biden elnök, Antony Blinken külügyminiszter és a külügyminisztérium számos magas rangú alkalmazottja több száz munkaórát szentelt az eseménynek, noha annak semmilyen gyakorlati jelentősége nincsen.
A szerző szerint az elsődleges probléma Biden kormányzatában, hogy a „demokrácia vs. autokrácia” narratíva mentén gondolkoznak, ám ez a fajta keretezés több problémát okoz az amerikai diplomáciának, mint amennyit megold.
„Nem segíti az Egyesült Államokat abban, hogy hatékonyabban működjön együtt azokkal az aurokratikus kormányokkal, amelyek száma meghaladja a világ demokráciáinak számát, és amelyek nagyobb segítségre lehetnek a nagyhatalmi versengés fokozódásával” – fűzte hozzá. Stephen M. Walt cikkében kiemelte, hogy Biden és Blinken nem igazán tudott az Egyesült Államoknak tekintélyt kivívni több partner esetében sem: „az egyiptomi kormány rutinszerűen figyelmen kívül hagyja az Egyesült Államok emberi jogi aggályait, miközben továbbra is zsebre teszi az amerikai gazdasági segélyeket” – hozta fel példaként.