– 78 év után itt az ideje, hogy az amerikai katonák hazatérjenek. Minden más szövetséges már régen elhagyta Németországot – jelentette ki a szélsőbaloldali Die Linke parlamenti képviselője a Bundestagban.
Sevim Dagdelen azon az ülésen szólalt fel, amelyet a Marshall-terv 75. évfordulója alkalmából tartottak.
Dagdelen úgy vélekedett, hogy Németországnak követelnie kell, hogy a területén állomásozó amerikai erőket vonják ki, az amerikai atomfegyverekkel együtt.
– Az amerikai atomfegyvereknek menniük kell
– szögezte le.
A Die Linke képviselője úgy érzi, hogy Berlinnek fel kell hagynia az Egyesült Államokkal fennálló „szélsőséges alárendeltségi viszonyával”, s a német külpolitika szerinte megsérti a nemzetközi jogot.
A politikus amondó, hogy az USA hadseregének németországi támaszpontjai idegen övezetek a német államon belül, ahol a német alkotmány már nem is érvényes.
Mivel az amerikaiak ezeket a támaszpontokat külföldi háborúkhoz, halálos dróncsapásokhoz is használják, így ezzel megsértik a nemzetközi jogot.
Dagdelen kritizálta a németországi amerikai Ramstein bázison tartott rendszeres NATO-találkozókat is, amelyeken a Kijevnek nyújtott katonai segélyekről tárgyalnak. Washington úgy ad otthont ezeknek a konferenciáknak, „mintha a megszállási statútum még mindig érvényben lenne¨ – érvelt a politikus, aki egyébként a parlament külügyi bizottságának is tagja.
Szerinte az Egyesült Államok tűzvonalba állította Németországot a német gyártmányú Leopard harckocsik Ukrajnának történő szállításaival.
Felidézte, hogy a német törvényhozás már 2010-ben határozatot hozott az amerikai atomfegyverek kivonásáról az ország területéről, de ezek a fegyverek még mindig a helyükön vannak, ami elfogadhatatlan. A képviselő felszólította a szociáldemokrata–zöld–liberális német kormányt, hogy védje meg „demokratikus szuverenitását”, és „Miért nem hajlandó a szövetségi kormány 20 év után sem elítélni az Egyesült Államok iraki agressziós háborúját, mint a nemzetközi jog megsértését?” – tette fel a kérdést Sevim Dagdelen a V4NA hírügynökség beszámolója szerint.
Az amerikai kormányzat azt a benyomást kelti, hogy nem akar szövetségeseket, csak hűséges vazallusokat
– mondta a képviselő.
Sevim Dagdelen azt is sérelmezte, hogy több mint 35 ezer amerikai katona állomásozott Németország területén 2022-ben, ez jóval magasabb szám, mint bármelyik másik EU-tagországban.