Biden elnöki repülőgépe, az Air Force One kedd éjjel szállt le Belfast nemzetközi repülőterén. Az amerikai elnököt Rishi Sunak brit miniszterelnök fogadta.
A történelmi horderejű nagypénteki megállapodást, amely három évtizedes vérontás után fokozatosan véget vetett a gyakran súlyos merényletekbe, összecsapásokba torkolló észak-írországi szektariánus villongásoknak, 1998. április 10-én írta alá Tony Blair akkori brit miniszterelnök és Bertie Ahern ír kormányfő.
Az Egyesült Államoknak annak idején rendkívül aktív, közvetlen és meghatározó diplomáciai szerepe volt a megállapodás kidolgozásában és elfogadtatásában. Bill Clinton akkori amerikai elnök az egyezséghez vezető tárgyalások idejére állandó különmegbízottat is delegált George Mtchell, a washingtoni szenátus többségi demokrata frakciójának volt vezetője személyében, akit a brit és az ír kormány a nagypénteki egyezményhez vezető tárgyalássorozat elnökévé nevezett ki.
Azóta hagyománnyá vált, hogy az Egyesült Államokat állandó különmegbízott képviseli Észak-Írországban, jóllehet a poszt ma már elsősorban a gazdasági kapcsolatok előmozdítását célozza.
A jelenlegi amerikai különmegbízott Joe Kennedy, az 1968-ban meggyilkolt Robert Kennedy volt igazságügy-miniszter és szenátor unokája – az 1963-ban szintén merénylet áldozatául esett John F. Kennedy egykori amerikai elnök unokaöccse –, akit Joe Biden tavaly nevezett ki erre a tisztségre.
Észak-Írország az utóbbi évtizedekben folyamatosan az amerikai külpolitika figyelmének középpontjában állt.
Ezt jelezte, hogy az amerikai elnökök közül Bill Clinton háromszor, George W. Bush kétszer, Barack Obama egyszer tett hivatalos látogatást itt.