A horvát elnök ellenzi, hogy az Európai Unió föderációvá váljon, s egy hatalmi központból irányítsák azt. Mint fogalmazott, ő személy szerint küzd ez ellen. Zoran Milanovics az alkalomból beszélt, hogy Horvátország csaknem tíz éve lett az EU tagja. Az államfő szerint Brüsszel felelőtlenül viselkedik a nyugat-balkáni országokkal, amelyek hosszú évek óta várakoznak a tagságra.
Sokan egy föderációként képzelik el az Európai Uniót, számomra azonban sohasem válhat azzá. Személyesen fogok küzdeni ez ellen
– fogalmazott a horvát államfő a Horvátország 10 éve az Európai Unióban című konferencián mondott bevezetőjében. Zoran Milanovic hozzátette, nem akarja, hogy bármilyen ideológia felülírja Belgrád, Budapest vagy Bécs jelentőségét. „Nem akarom ezt, nem akarok központosított hatalmat” – nyomatékosította a politikus, aki szerint az Európai Unió a demokrácia és a felelősségvállalás krónikus hiányában szenved. A politikus bírálóan szólt az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéről és a bizottság elnökéről is. Mint fogalmazott,
Josep Borrellt olyan ügyek terhelik, hogy az én kormányomban nem lehetne miniszter… csakúgy, mint Ursula von der Leyen sem.
Milanovic országának EU-ban töltött éveit értékelve azt mondta, nem tekinti azt se sikernek, se sikertelenségnek. Arról is beszélt, hogy bár Horvátország is sokat várt arra, hogy felvegyék az unió tagjai közé, az messze nem volt annyi, amennyit a nyugat-balkáni országok várakoznak. Mindezt az ezekkel az államokkal szembeni visszaélésnek és felelőtlenségnek minősítette.
Európa-szerte elégedetlenek
Az elmúlt időszakban egyébként egyre több európai politikus is felemelte a hangját a birodalmi törekvések ellen. Több európai országban is éles bírálatok sorozatát fogalmazzák meg, mert Németország vezetésével Brüsszel eltörölné a vétójogot néhány alapvető döntés kapcsán – számolt be róla korábban a Magyar Nemzet.
Az egyhangúság elvének eltörlése – azokon a területeken, amelyeken még egyáltalán létezik – az Európai Tanácsban történő szavazásoknál egyenértékű lenne Lengyelország és más kisebb államok szuverenitásának elvételével. Erről Ryszard Legutko, a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) kormánypárt európai parlamenti képviselője beszélt a Lengyel Sajtóügynökség (PAP) állami hírszolgálatnak.