Az amerikai választások történetében gyakran feltűnik az a szokás, hogy egy jó kapcsolatokkal rendelkező személy segít az elnökké választásban, később pedig a győztes elnök nem akármilyen jutalomban részesíti az adott támogató személyt. Így történt ez Joe Biden demokrata elnök diadala után is, számol be róla a Newsweek amerikai hetilap.
Noha Biden többek között azzal kampányolt, hogy végleg leszámol ezzel a kétpárti szokással, amely már évtizedek óta jelen van az amerikai politikában, az elnöki ciklusa során tisztán kitűnik, hogy bort ivott, és közben vizet prédikált. A Campaign Legal Center (CLC) nevű független kormányzati megfigyelő szervezet egy mostani jelentésében ugyanis arra világít rá, hogy Biden nemcsak folytatta, hanem még inkább felkarolta a gyakorlatot, miszerint a mély zsebbel rendelkező támogatókat, adományozókat nagyköveti és egyéb posztokkal jutalmazza.
Mint kiderült, Joe Biden nagyköveti kinevezéseinek 39 százaléka ilyen „politikai” kinevezés volt, és a CLC jelentése szerint majdnem mindegyikük bevásárolta magát a bizalmi körbe. Sok esetben azok közül, akiket Biden választott ki e tisztségek betöltésére, sokan nem rendelkeztek az amerikai törvények által a poszt betöltéséhez előírt képesítéssel. A jelentés szerint átlagosan 400 ezer dollárt adtak át a Demokrata Párt kampányaira az elmúlt évtizedben.
– Az amerikai nép szándékos, ismételt megtévesztése, a végrehajtó hatalommal való visszaélés személyes anyagi haszonszerzés céljából, a kormányzati hatalom felhasználása a nyomozás akadályozására és az átláthatóság elhomályosítása – sorolta lapunk megkeresésére ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász a végtelennek tűnő listát, amely számot vet arról, hogy Joe Biden demokrata amerikai elnök a mostani ciklusában hogyan indult el a lejtőn, ahogy egyre több csontváz esett ki a szekrényből.
A republikánusok képviselőházi vizsgálóbizottsága feltárta, hogy Joe Biden elnök hazudott az amerikaiaknak a családja globális üzleti ügyeiben való saját személyes érintettségéről. Korábban ugyanis azt állította, hogy semmit nem tudott a fia piszkos üzleteiről.
Ma már azonban világos: nemcsak hogy tudott azokról, de egyenesen a fiát használta „táskás emberként”.
Az ügy kiindulópontja a Biden család fekete báránya, az elnök fia, Hunter Biden és az általa elhagyott laptopon talált adatok, levelezések és egyéb információk. A republikánusok olyan sorozatos, tényszerű bizonyítékokkal álltak elő Joe Biden és családja ellen, amelyet többen is az amerikai történelem egyik legnagyobb korrupciós botrányához, a Watergate-ügyhöz hasonlítanak.
A nyilvánosságra hozott információk egyértelművé teszik, hogy Joe Biden a vizsgálat központi szereplője, mivel az ő befolyásos pozíciója és korábban az alelnöki hivatalban betöltött szerepe tette lehetővé, hogy a családja és üzleti partnerei több millió dolláros külföldi bevételekre tegyenek szert.
A fent említett bizottság tagjai részletesen felvázolták, hogy a Biden család tagjai és üzlettársai hogyan hozták létre a korlátolt felelősségű társaságok szövevényes hálóját annak érdekében, hogy több mint tízmillió dollárt mossanak tisztára, amit külföldi állampolgároktól és kínai, illetve romániai cégektől kaptak. Ezeket az állításokat a bizottság hivatalos banki nyilvántartásokkal is alátámasztotta.
A kínai, az ukrán és a román
Az egyik vizsgálat fókuszában a kínai kapcsolat, Bidenék a CEFC olajvállalathoz fűződő üzleti érdekei állnak. A céget 2002-ben alapította Ye Jianming kínai vállalkozó, amely 2014-ben még Kína hetedik legnagyobb magánvállalatának számított. A céget 2020-ban egy sanghaji bíróság fizetésképtelennek ítélte, melyet követően a vállalat megszűnt létezni. Mint ismert, 2018-ban az alapító Jianminget gazdasági bűnözéssel, illetve vesztegetéssel vádolták meg. Fontos részlet, hogy 2017-ben az Egyesült Államok szövetségi igazságügyi minisztériuma is vesztegetéssel vádolta meg a vállalatot, szerintük ugyanis a CEFC a képviselőin, Patrick Hón és Chaikh Gadión keresztül kenőpénzt ajánlott fel Csád elnökének, valamint az ugandai külügyminisztériumnak olajkitermelési jogokért cserébe.