Az amerikai haditengerészet csendes-óceáni térségért felelős főtisztje, Samuel Paparo admirális csütörtökön zárt ülésen tájékoztatja a képviselőház Kínával foglalkozó bizottságát Tajvan „esetleges kínai inváziójáról” – közölte informátorokra hivatkozva a Defense News katonai szakportál.
A kétpárti, 16 tagú képviselőházi bizottságot még januárban hozták létre, azzal a céllal, hogy segítsenek Tajvannak megvédeni magát egy esetleges támadástól.
Paparo várhatóan beszámol a törvényhozóknak arról, hogy Tajvannak mire van szüksége a védekezéshez, beleértve az erőforrásigényeket és -hiányokat, a képességeket, a modernizációs erőfeszítéseket, a logisztikát, valamint a szövetségesekkel és partnerekkel való koordinációt.
„A földrajzi adottságokat tekintve csak azzal tudunk harcolni, amink ott van – nyomatékosított Mike Gallagher, a bizottság elnöke a szakportálnak adott tegnapi nyilatkozatában. Hozzátette:
Annak ellenére, hogy az ukrajnai háború egyfajta ébresztő a számunkra, az új készletek feltöltése és telepítése a csendes-óceáni hadszíntérre még nem fejeződött be.
Noha a bizottság hónapok óta készíti elő a kétpárti Tajvan támogatásáról szóló ajánlássorozatát a 2024-es évre vonatkozó költségvetésbe, azt most a republikánusok elhalasztották az adósságplafon emeléséről szóló pártpolitikai vita közepette. A javaslat egyébként várhatóan konkrét intézkedéseket fogalmaz majd meg Kína elrettentésére Tajvan lerohanásától, vagy blokád alá helyezéséről.
Mint ismert, amíg Peking az „egy Kína” elv értelmében saját részének tekinti Tajvant, addig a de facto önálló államként működő „szigetország” ragaszkodik a teljes függetlenségéhez, amelyet Amerika egyre látványosabban támogat – ám hivatalosan nem ismeri el Tajpej függetlenségét. Washington egyébként szakértők szerint egyre inkább felrúgni látszik a szigettel kapcsolatos „stratégiai kétértelműség” doktrínáját, amelyben biztosítja ugyan Tajpejt a potenciális támadások elleni védekezéshez szükséges erőforrásokról, de nem ismeri el a sziget függetlenségét.