A brit kormány tavaly jelentette be, hogy Ruandába kívánja visszaküldeni a szigetországba a La Manche csatornán keresztül illegálisan bejutott bevándorlók egy részét. Bár különböző jogi viták miatt egyelőre még egy gép sem szállt fel ezzel a céllal, a Belügyminisztérium a napokban közzétette, hogy az úgynevezett ruandai terv milyen költségekkel járna, írja a Politico.
Ez alapján 169 ezer fontba, átszámítva 72,7 millió forintba kerül egy migráns kitoloncolása az Egyesült Királyságnak. Ez a repülőjegyen és a kíséreten túl annak a költségét is fedezi, amelyet Londonnak a harmadik, a migránst befogadó országnak kell fizetnie.
Noha a kormány saját számítása szerint is egy menedékkérő áthelyezése így 63 ezer fonttal kerül majd többe attól, mintha az Egyesült Királyságban biztosítanának számára lakhatást, a Belügyminisztérium szerint a program elrettentő hatású lehet az országba igyekvő bevándorlóknak. A törvényjavaslatról szóló belügyminisztériumi értékelés ki is emeli, hogy, ha a jogszabály sikeresen visszatart egy személyt attól, hogy illegálisan belépjen az Egyesült Királyságba, akkor az országnak semmilyen költsége nem keletkezik ezen a téren.
A ruandai tervet még 2022-ben mutatták be, amikor Priti Patel, akkori brit belügyminiszter egy áthelyezési megállapodást kötött Ruanda külügyminiszterével, a csatornán átkelő migránsok megfékezésére tett erőfeszítés részeként.
A belügyminiszter mellett Rishi Sunak brit miniszterelnök is kiállt a jogszabály mellett. Sunak a „csónakok megállítását” helyezte keményvonalas migrációs politikájának élére.
2022-ben rekordszintű, több mint 45 ezer illegális bevándorló kelt át a Franciaországot és az Egyesült Királyságot összekötő La Manche csatornán. Idén eddig mintegy 12 ezer ember próbálkozott ezen az útvonalon.