Bab, lencse, borsó és csicseriborsó – ezekből a hüvelyesekből rendszeresen fogyasztottak és fogyasztanak azok a százévest kort is meghaladó emberek, akiket Dan Buettner, a hosszú élet titkát már több mint egy évtizede kutató író, újságíró az úgynevezett kék zónákban megfigyelt – írta a CNN.
Kék zónának nevezik azokat a térségeket, ahol meghatározott területen kimagasló a száz évet is meghaladó életkorú emberek száma. Ezeknek a területeknek az elnevezését egyébként maga Buettner vezette be a köztudatba.
A világ különböző, matuzsálemi kort megérő lakóinak közös vonásuk általában a környezet, ahol élnek, és ahogyan élik az életüket.
Minden kék zónában, ahol jártam, az emberek étrendjének számottevő részét képezték és képzik hüvelyesek
– vélekedett Dan Buettner.
Ilyen zónákat figyelt meg többek között az olasz Szardínián, a görög Ikárián, a japán Okinawán, a Costa Rica-i Nicoyán, valamint az Egyesült Államokban található Loma Linda településen is.
Az író által „legidősebb családnak” tartott Melis família Szardínia szigetén él, három fivért és hat nővért foglal magában, összéletkoruk pedig eléri a 851 évet.
A család mindennapi étkezéseinek egyik alapfogása az olasz zöldségleves, a minestrone, amelyben szintén megtalálható a vörösbab.
A kutatók mind egyetértenek abban, hogy a hüvelyesek nagymértékben tartalmaznak tápanyagokat, cinket, vasat, magnéziumot, szénhidrátot és lizint, sok fehérjét és rengeteg rostot, valamint valamennyi rezet is.