– Az olaszoknál hihetetlen emelkedést látunk, hároméves viszonylatban majdnem hatszoros emelkedésről van szó. A tavalyi évben a számok azt tükrözték – és továbbra is azt látjuk –, hogy nem nagyon látszik az alagút vége – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) oktatója annak kapcsán, hogy az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) az év első negyedévében mért adatai szerint háromszor annyi illegális migráns érkezett az olasz partokra, mint a tavalyi év azonos időszakában. A szakértő kiemelte, az érkezésszámok minden útvonalon csökkentek, beleértve a nyugat-balkánit is.
Marsai Viktor szerint a hirtelen emelkedés hátterében egyrészt az áll, hogy a nyugat-balkáni útvonal részben eltömődött, miután Szerbia uniós nyomásra több vízummentességi megállapodást felmondott.
Ezért szemben a korábbi gyakorlattal sokan, például Tunéziából vagy más észak-afrikai országból már nem repülnek be a Balkánra, egészen Belgrádig, hogy onnan induljanak el a horvát vagy a magyar határ felé, hanem maradt számukra a közép-mediterrán útvonal.
Szerbia tavaly októberben jelentette be például, hogy 57 év után megszünteti a tunéziaiak számára a vízummentes belépést. Az intézkedés értelmében november vége óta az arab ország állampolgárainak kérelmet kell benyújtaniuk, amely tartalmazza egyebek mellett az utazás okát, a szállodai foglalást és a hazaútra szóló repülőjegyet is. Ha pedig üzleti ügyben érkezne valaki a balkáni országba, hivatalos meghívólevelet is kell csatolni. Hasonló szabályok vonatkoznak a Burundiból Szerbiába utazókra is: a kelet-afrikai országból érkezők szintén kihasználták a vízummentes lehetőséget, hogy könnyen bejussanak Európába.