Nagyon távolinak tűnik az ukrajnai háború lezárását elindító tűzszünet és béketárgyalás, emiatt a szakértők többsége szerint elhúzódó háborúra kell számítani az oroszok és az ukránok között. Egyesek még azt is feltételezik, hogy nagyon közel állunk egy világháborúhoz. A véres harcok azonban civilek millióinak teszik tönkre az életét: rengetegen elveszítették az otthonukat vagy megsebesültek egy-egy összecsapás alatt.
A harcban elesett katonák családjának pedig csak a gyász és fájdalom marad. Akik kevésbé szerencsések, azok soha nem látják viszont elhunyt szeretteiket, mert nem tudni, pontosan hol és mikor haltak meg – nagyon sok holttestet egyszerűen otthagynak a csatamezőkön.
A tankok is rengeteg holttestet rejthetnek, megközelíteni azonban senki sem meri ezeket a járműveket, hiszen nem tudni, hogy milyen csapdát találni a holttestek körül.
Sokukat visszaszállítják oda, ahol születtek vagy éltek, így a hozzátartozók végső búcsút vehetnek elhunyt családtagjaiktól. A temetők azonban már egy ideje megteltek, ezért most a régi sírokat újra ki kell ásni, hogy helyet csináljanak az új holttesteknek – írta a The New York Times amerikai lap.
A lap közlése szerint az elesett katonák temetése zord rutinná vált Lembergben (Lviv) és a többi nagyvárosban is.
Ahogy arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, a háború nagyon komoly demográfiai katasztrófával fenyegeti Ukrajnát. Az 1991-es közel 52 milliós lakossághoz képest az ország népessége a hivatalos becslések szerint is több mint tízmillióval csökkent, ami a lakosság húsz százalékát jelenti – mondta el a Magyar Nemzet kérdésére Seremet Sándor, az Eurázsia Központ szakértője. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója hozzátette, hogy a 2014-ben kirobbant válság miatt Ukrajna területi veszteséget is szenvedett, és a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus következtében is csökkent a lakosság a halálesetek és az akkor még mérsékelt kivándorlás miatt.