Megérkezett Kínába az amerikai külügyminiszter

Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek csökkentése érdekében vasárnap Pekingbe érkezett Antony Blinken amerikai külügyminiszter, hogy magas rangú kínai tisztviselőkkel tárgyaljon.

Magyar Nemzet
2023. 06. 18. 8:52
CHINA-US-DIPLOMACY Fotó: LEAH MILLIS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A washingtoni diplomácia vezetője kétnapos látogatásra érkezett, amelynek során számos találkozót terveznek magas rangú kormányzati képviselőkkel.

Amerikai információk szerint Blinken először vasárnap délután találkozik kínai kollégájával, Csin Kanggal. A két politikus este egy közös vacsorán vesz részt.

Blinken, aki 2021-es hivatalba lépése óta először látogat Kínába, egy régóta tervezett, februárban lemondott útját pótolja, amikor diplomáciai válságot okozott az, hogy Washington szerint kínai megfigyelő léggömböt fedeztek fel amerikai terület felett.

Az amerikai politikus pénteken azt mondta, hogy „közvetlenül és őszintén fog beszélni (Washington) nagyon is valós aggodalmairól egy sor kérdésben”.

Mint kifejtette, a cél a „nyílt és felhatalmazott kommunikáció” kialakítása, hogy az Egyesült Államok és Kína „felelősségteljesen kezelje” kapcsolatát. „Az intenzív verseny tartós diplomáciát igényel annak biztosítása érdekében, hogy a verseny ne forduljon át konfrontációba vagy konfliktusba” – hangsúlyozta újságíróknak.

Blinken látogatása előtt a kínai külügyminisztérium szóvivője, Vang Ven-pin jelezte Peking tárgyalási hajlandóságát, de feltételekhez kötötten. „Nem lehet mondani valamit és másként cselekedni” – hangsúlyozta Vang pénteken. Washingtonnak is „fel kell adnia azt az illúziót, hogy Kínával az erő pozíciójából tárgyaljon” – tette hozzá. „Kínának és az Egyesült Államoknak a kölcsönös tisztelet és egyenlőség alapján kell fejlesztenie a kapcsolatokat, tiszteletben kell tartania a történelem, a kultúra, a társadalmi rendszer és a fejlődési út különbözőségét, és figyelembe kell vennie egymás alapvető érdekeit és főbb aggodalmait” – mondta Vang.

A héten korábban Csin Kang kínai külügyminiszter folytatott telefonos megbeszélést amerikai kollégájával a találkozót előkészítve. Kínai tájékoztatás szerint a szerdai telefonbeszélgetés során Csin Kang reményét fejezte ki, hogy az amerikai kormányzat kompromisszumra jut a kínai vezetéssel a felmerülő kérdésekben azáltal, hogy igyekszik hatékonyan rendezni nézeteltéréseiket, illetve elősegíti a párbeszédet és az együttműködést a két nagyhatalom között.

A kínai külügyminiszter felhívta amerikai kollégája figyelmét arra is, hogy 

az Egyesült Államoknak tiszteletben kell tartania Peking fő aggályait, egyebek között az olyan ügyekben, mint a tajvani kérdés. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy a kínai–amerikai kapcsolatok a közeljövőben stabilizálódnak, illetve visszatérnek a tartós és töretlen fejlődés útjára.

Nem sokkal Blinken pekingi érkezése előtt Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke szombaton azt mondta, reméli, hogy „a következő néhány hónapban” találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Hozzáfűzte, szeretné megvitatni a Kína és az Egyesült Államok közötti „legitim különbségeket”, de azokat a területeket is, amelyeken a két szuperhatalom „jól kijöhet egymással”.

Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Diplomáciai Műhelyének vezetője Antony Blinken kínai útja kapcsán arról beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy a tárgyalások valóban lehetőséget adnak a feszültségek csökkentésére. Mint mondta, a legfontosabb téma az ukrajnai háború lesz, de gazdasági és kereskedelmi kérdések is előtérbe kerülnek majd. Hozzátette, „nem kizárt, hogy Blinken fel fog vetni emberi jogi kérdéseket vagy akár Tajvan is felmerülhet, ami viszont egy diplomáciai öngól lenne. Mind a kettő vörös vonal Kína számára.” 

A találkozó egyik fő célja ugyanakkor egy kínai–amerikai elnöki csúcstalálkozó előkészítése lehet Kiss Rajmund szerint, amire akár már szeptemberben sor kerülhetne, hiszen mind Hszi Csin-ping kínai, mind Joe Biden amerikai elnök részt vesz majd az indiai G20-csúcstalálkozón.

Borítókép: Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Csin Kang kínai külügyminiszter (Fotó: LEAH MILLIS / POOL / AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.