A héten korábban Csin Kang kínai külügyminiszter folytatott telefonos megbeszélést amerikai kollégájával a találkozót előkészítve. Kínai tájékoztatás szerint a szerdai telefonbeszélgetés során Csin Kang reményét fejezte ki, hogy az amerikai kormányzat kompromisszumra jut a kínai vezetéssel a felmerülő kérdésekben azáltal, hogy igyekszik hatékonyan rendezni nézeteltéréseiket, illetve elősegíti a párbeszédet és az együttműködést a két nagyhatalom között.
A kínai külügyminiszter felhívta amerikai kollégája figyelmét arra is, hogy
az Egyesült Államoknak tiszteletben kell tartania Peking fő aggályait, egyebek között az olyan ügyekben, mint a tajvani kérdés. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy a kínai–amerikai kapcsolatok a közeljövőben stabilizálódnak, illetve visszatérnek a tartós és töretlen fejlődés útjára.
Nem sokkal Blinken pekingi érkezése előtt Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke szombaton azt mondta, reméli, hogy „a következő néhány hónapban” találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Hozzáfűzte, szeretné megvitatni a Kína és az Egyesült Államok közötti „legitim különbségeket”, de azokat a területeket is, amelyeken a két szuperhatalom „jól kijöhet egymással”.
Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Diplomáciai Műhelyének vezetője Antony Blinken kínai útja kapcsán arról beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy a tárgyalások valóban lehetőséget adnak a feszültségek csökkentésére. Mint mondta, a legfontosabb téma az ukrajnai háború lesz, de gazdasági és kereskedelmi kérdések is előtérbe kerülnek majd. Hozzátette, „nem kizárt, hogy Blinken fel fog vetni emberi jogi kérdéseket vagy akár Tajvan is felmerülhet, ami viszont egy diplomáciai öngól lenne. Mind a kettő vörös vonal Kína számára.”
A találkozó egyik fő célja ugyanakkor egy kínai–amerikai elnöki csúcstalálkozó előkészítése lehet Kiss Rajmund szerint, amire akár már szeptemberben sor kerülhetne, hiszen mind Hszi Csin-ping kínai, mind Joe Biden amerikai elnök részt vesz majd az indiai G20-csúcstalálkozón.
Borítókép: Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Csin Kang kínai külügyminiszter (Fotó: LEAH MILLIS / POOL / AFP)