Oroszország közölte dél-afrikai partnereivel, hogy helytelennek tartja Emmanuel Macron francia elnök részvételét a BRICS-országok csúcstalálkozón − jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes újságíróknak csütörtökön Szocsiban.
A Brazíliából, Oroszországból, Indiából, Kínából és Dél-Afrikából álló BRICS országcsoport csúcstalálkozóját, amelyen új tagállamokat vehetnek fel, a tervek szerint augusztus 22–24-én tartják meg Johannesburgban.
Jeleztük, hogy a házigazda ország azon előjogának tiszteletben tartása mellett, hogy vendégeket hívjon meg, abból kell kiindulni, hogy a BRICS olyan államok szövetsége, amelyek elvi alapon utasítják el az egyoldalú szankciókat mint külpolitikai feladatok megoldásának módszerét. És ennek figyelembe vételével egyszerűen nyilvánvaló, hogy a kollektív Nyugat képviselőinek ottani megjelenése nem helyénvaló
– mondta az orosz külügyminiszter-helyettes.
Korábban Catherine Colonna francia külügyminiszter Pretoriában a dél-afrikai hivatali partnerével, Naledi Pandorral folytatott megbeszélése után azt mondta, hogy Macron fontolóra veheti a BRICS-csúcson való részvételt, ha meghívást kap rá.
Rjabkov kifejezte abbéli örömét, hogy Washington „plagizálta” Moszkva ötletét, és az ENSZ Biztonsági Tanácsának atomhatalmait bevonva új formátumot javasolt a nukleáris támadófegyverek csökkentéséről rendelkező START-szerződés számára. Hozzátette, hogy
Moszkvának a megállapodáshoz való visszatérése csak akkor lehetséges, ha az Egyesült Államok felhagy az oroszellenes kurzusával, amitől azonban egyelőre távol áll.
Mint mondta, Moszkva és Washington között periodikusan történik „jelzésváltás”, a felek között „szituatív párbeszéd” folyik, de egyelőre nincs alapja a további lépéseknek. Rjabkov szerint az Egyesült Államok elzárkózik a komolyabb tárgyalásoktól.
A külügyi tárca helyettes vezetője a biológiai biztonságról Szocsiban rendezett konferencián azt hangoztatta, hogy Oroszország továbbra is szorgalmazni fogja az ukrajnai laboratóriumok ügyének érdemi megvitatását a biológiai- és toxinfegyverek tilalmáról szóló egyezmény keretében. Moszkva legsúlyosabb aggodalmának adott hangot az amerikai védelmi minisztérium közvetlen segítségével, az orosz határok közelében, egykori szovjet köztársaságokban végzett állítólagos katonabiológiai tevékenység miatt. Mint mondta, az Egyesült Államok ezzel kapcsolatban továbbra is adós a magyarázattal.
Borítókép: Hszi Csin-ping kínai államfõ (k) Emmanuel Macron francia elnököt (b) és Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét fogadja a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2023. április 6-án. (Fotó: MTI/AP/AFP pool/Ludovic Marin)