Határozott ellenkezését fejezte ki Kína szombaton Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter kijelentését illetően, aki szerint aggasztó, hogy Kína nem hajlandó részt venni a katonai válságkezelésről szóló tárgyalásokban.
– Mélységesen aggaszt, hogy a Kínai Népköztársaság nem hajlandó komolyabban elköteleződni a hadseregeink közötti jobb válságkezelési mechanizmusok iránt – fogalmazott a védelmi miniszter a szingapúri biztonságpolitikai csúcstalálkozón.
Austin szerint „pusztító” következményei lennének, ha konfliktus robbanna ki a Tajvani-szorosban.
Csing Csien-feng kínai altábornagy közben Peking „vitathatatlan szuverenitását” hangoztatta a Dél-kínai-tenger és az ahhoz kapcsolódó vizek szigetei felett. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) egyik magas rangú tisztviselője pedig határozottan cáfolta Austin azon állítását, hogy Peking nem vesz részt eléggé a katonai válságkezelésben.
Austin korábban felkérte kínai hivatali kollégáját, hogy a szingapúri találkozó keretein belül négyszemközt is tárgyaljanak, Li Sang-fu azonban elutasította a kérést. Az amerikai védelmi miniszter később azt mondta, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a térség békéjének és biztonságának fenntartása mellett, ám „a felelősségteljes védelmi vezetők számára a tárgyalásokra mindig megfelelő kell legyen az időzítés; a megfelelő időzítés mindig lehetséges, és ez mostanra is igaz”.
– Minél többet beszélünk, annál több esélyünk van elkerülni a félreértéseket és a félrekalkulációkat, amelyek válsághoz vagy konfliktushoz vezethetnek – fogalmazott Austin.
A washingtoni kínai nagykövetség szóvivője, Liu Pengyu azonban már korábban arról beszélt, hogy Amerika Peking érdekei ellen dolgozik.
Az Egyesült Államok azt állítja, hogy beszélni akar a kínai féllel, miközben minden lehetséges eszközzel igyekszik elnyomni Kínát, és továbbra is szankciókat vezet be kínai tisztviselők, intézmények és vállalatok ellen
– fogalmazott pénteki nyilatkozatában, és feltette a kérdést, hogy vajon őszintének nevezhető-e Amerika kommunikációja.
Pekingi sajtótájékoztatóján a kínai védelmi minisztérium szóvivője az amerikai felet okolta a jelenlegi nehézségekért a két ország között. A szóvivő azt vetette Washington szemére, hogy bár a Fehér Ház folyamatosan hangoztatja a párbeszédre való szándékát, figyelmen kívül hagyja a Peking által megfogalmazott aggodalmakat és aláássa a hadseregeik közötti bizalmat.
A kínai hadsereg szerdán közölte, hogy egy amerikai felderítő repülőgép május 26-án szándékosan behatolt a haditengerészet gyakorlóterületére, míg az amerikai hadsereg ázsiai és csendes-óceáni hadszíntéri parancsnoksága kedden arról adott hírt, hogy május 26-án egy J–16-os kínai vadászrepülőgép egy „szükségtelenül agresszív manőverrel” veszélyesen megközelítette a nemzetközi légtérben rutinműveleteket végrehajtó RC–135-ös amerikai felderítő repülőgépet.