Szerbia uniós csatlakozását sürgette Novák Katalin

A köztársasági elnök szerint a magyar–szerb kapcsolat aranykorának újabb fejezetéhez értek a felek.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 06. 20. 15:33
NOVÁK Katalin; VUCIC, Aleksandar
Palics, 2023. június 20. Novák Katalin magyar (b) és Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök (j) a Magyar-Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács plenáris ülésén a vajdasági Palicson 2023. június 20-án. MTI/Bruzák Noémi Fotó: Bruzák Noémi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar–szerb kapcsolat aranykorának újabb fejezetéhez értünk – mondta Novák Katalin köztársasági elnök kedden a Magyar–Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács megalakulása alkalmából tartott sajtótájékoztatón Palicson. Novák Katalin kiemelte: az, hogy Szerbia és Magyarország stratégiai együttműködési tanácsot alapított, azt tükrözi, hogy nem taktikai, hanem stratégiai jellegű döntések születnek, hiszen hosszú távon kívánják megalapozni a magyar–szerb barátságot, a magyar–szerb együttműködést.

A köztársasági elnök elmondta: 12 munkacsoportban tanácskoztak a miniszterek, akiktől azt várják, hogy munkájuknak kézzelfogható eredménye legyen és tartalommal töltsék meg a két ország között most aláírt 12 megállapodást.

Novák Katalin a keddi megbeszélés témái közül kiemelte az orosz–ukrán háborút, a Nyugat-Balkán stabilitásának és Szerbia európai uniós csatlakozásának kérdését, valamint a demográfia ügyét. A magyar államfő elmondta: Magyarország és Szerbia kapcsolatát két szabadságszerető, szuverén nemzetnek az egymás iránti tisztelete jellemzi. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a cél eljutni a mielőbbi fegyvernyugváshoz és békemegállapodáshoz. Kiemelte, hogy mindez nem vonhatja el a figyelmet a nyugat-balkáni térségről, amelynek a stabilitása Európa stabilitásának is kulcsa. Mint mondta, itt is békére és biztonságra van szükség. Második témaként Szerbia európai uniós csatlakozásának kérdését emelte ki.

Emlékeztetett, hogy Szerbia 2009-ben nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, és 2014 óta zajlanak a csatlakozási tárgyalások.

Novák Katalin kiemelte: Szerbia ez idő alatt már sokszorosan bizonyította, hogy Európához tartozik. Hozzátette:

 

ez Magyarország számára megkérdőjelezhetetlen, és ezért is tartjuk kiemelten fontosnak, hogy Szerbia jogi értelemben is csatlakozhasson az Európai Unióhoz.

 

Szerbia schengeni csatlakozásával kapcsolatban kifejtette, hogy amíg ez nem történik meg, addig is szeretnék megkönnyíteni a két ország közti határátlépést. Novák Katalin szólt arról is, hogy a demográfiai tél elleni küzdelemben is még szorosabbra fűzik a szerb és magyar együttműködést. Hozzátette: Magyarország e téren is kész átadni tapasztalatait Szerbiának. Újságírói kérdésre válaszolva kifejtette, hogy idén szeptember 14–15-én ismét megrendezik a budapesti demográfiai csúcsot, a családpárti erők egyik legnagyobb nemzetközi találkozóját, és ezen a nemzetközi találkozón a demográfia kihívásaira keresik a megoldást a résztvevők. Hozzátette: Alekszandar Vucsics szerb államfő is megerősítette részvételi szándékát. Novák Katalin együttérzését fejezte ki a közelmúltban Szerbiában történt lövöldözésekkel és áradásokkal, valamint a Koszovóban történtekkel kapcsolatban.

Borítókép: Novák Katalin magyar (b) és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök (j) a Magyar–Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács plenáris ülésén a vajdasági Palicson 2023. június 20-án (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.