A háború kitörése óta szinte megállás nélkül érkeznek a fegyverek nyugatról Ukrajnába. A folyamatos használat azonban egyre jobban megviseli a felhalmozott arzenált, így a nyugati partnereknek egyre nagyobb erőfeszítésébe kerül ezeknek a javítása, illetve karbantartásra.
Mivel Kijevnek se pénze, se szaktudása, se alkatrésze nincs a szereléshez és karbantartáshoz, ez a feladat is a nyugati partnerekre hárul.
A feladat elvégzésével egy, az Egyesült Államok, Lengyelország és az Egyesült Királyság által vezetett, 22 országból álló munkacsoport foglalkozik, amelynek egyik elsődleges feladata, hogy a több milliárd dollár értékű modern felszerelést üzemképes állapotban tartsa Kijev ellentámadásának folytatásához, olvasható a Politico cikkében.
Az, hogy a Nyugat figyelme Ukrajna hadigépezetének felépítése kapcsán jelentős mértékben áthelyeződött a fegyverek javítására és karbantartására, arra enged következtetni, hogy a háború hónapokig vagy akár évekig elhúzódik – mondta a Pentagon vezető beszerzési tisztviselője.
Szerelőműhelyeket hozunk létre Európában, lefordítjuk a képzési és javítási kézikönyveket. Többet kell tennünk ezen a téren, nagyobb hangsúlyt kell helyezni erre
– magyarázta a Pentagon beszerzési vezetője. William LaPlante hangsúlyozta: folyamatos kapcsolatban vannak ukrán kollégáikkal, hogy azonnal értesüljenek arról, mire van még szükségük.
A felszerelések javítására irányuló törekvések azonban nem mindig valósulnak meg zökkenőmentesen. Ez a helyzet a Leopard 2-es tankok szerelésével is. Németország, Lengyelország és Ukrajna védelmi miniszterei ugyanis még áprilisban állapodtak meg arról, hogy az ukrán hadseregnek átadott Leopard 2-es nehéz harckocsik karbantartási központját Lengyelországban hozzák létre.
A központnak május végére kellett volna elkészülnie, a munka megkezdése azonban még mindig várat magára. A lengyelek ugyanis azt mondják, a javítás csak akkor lehetséges, ha rendelkezésre állnak a szükséges eredeti, német alkatrészek.
A németek szerint ugyanakkor a lengyel kormánynak túlzottak az elvárásai, és több pénzt kér el a tankok javításáért, mint az reális lenne. Sajtóhírek szerint a 12 ezer eurós diagnosztikát 100 ezer euróban számolták volna el a lengyelek, ami a németeknél már kiütötte a biztosítékot.
A Politico szerint Berlin elállt a lengyelekkel kötött egyezségtől, és arról folynak az egyeztetések, hogy a szükséges munkálatokat esetleg Litvániában vagy Németországban végeznék el. Eközben azonban Ukrajnában egyre több sérült harckocsi válik használhatatlanná, és hagyja el a harcteret. A Leopard 2-esek használata egyébként sem olcsó mulatság: egyetlen lövés mintegy 9000 euróba, azaz több mint hárommillió forintba kerül.