Eltűnt a kínai külügyminiszter, nem utazik brit kollégája Pekingbe

Csin Kang közel egy hónapja nem jelent meg a nyilvánosság előtt, Peking egészségügyi problémákra hivatkozott.

Magyar Nemzet
2023. 07. 22. 8:18
CSIN Kang
Peking, 2023. március 7. Csin Kang kínai külügyminiszter Tajvanra vonatkozó szövegrészt idéz a kínai alkotmányból egy újságíró kérdésére válaszul egy pekingi sajtóértekezleten 2023. március 7-én. Két nappal korábban Li Ko-csiang kínai miniszterelnök a parlament, a Népi Kongresszus éves ülésszakát megnyitó beszédében határozottan ellenezte Tajvan függetlenségét, és a békés újraegyesítés mellett foglalt állást. MTI/EPA/Mark R. Cristino Fotó: Mark R. Cristino
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhalasztotta július végére tervezett pekingi útját James Cleverly brit külügyminiszter, miután kínai hivatali kollégája közel egy hónapja nem jelent meg a nyilvánosság előtt – számolt be az amerikai Bloomberg. A televíziós hálózat értesülései szerint már folynak az egyeztetések a látogatás újabb időpontjáról az Egyesült Királyság és Kína között. A Bloomberg hozzátette: London eddig nem reagált a hírekre.

Csin Kang kínai külügyminiszter utoljára június 25-én jelent meg a nyilvánosság előtt, aznap tárgyalt orosz, vietnámi és Srí Lanka-i kollégáival.

A nemzetközi sajtóban a napokban már megindultak a találgatások a kínai miniszter hollétét illetően. Távolléte azért is tűnt fel sokaknak, mert Csin Kang naptára nem volt üres az elmúlt hetekben sem: július 4-én az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét, Josep Borrellt fogadta volna, ám Peking lemondta a találkozót. Uniós források szerint leghamarabb őszre tűzhetik ki az újabb időpontot, amennyiben Borrell is beleegyezik. A kínai külügyminiszter szintén nem találkozott a héten Kínába utazott amerikai politikusokkal, köztük Janet Yellen pénzügyminiszterrel, John Kerry klímanagykövettel, és Henry Kissinger volt külügyminiszterrel sem. Jövő héten pedig Dél-Afrikába kellene utaznia, a BRICS-találkozóra, ám a Reuters hírügynökség arról írt, Csin Kangot a kínai külügyi államtanácsos, Vang Ji fogja helyettesíteni.

A kínai vezetés ez idáig egészségügyi okokra hivatkozott a külügyminiszter távollétét illetően, ám a hivatalos megjelenésekből ez a magyarázat kikerült. Az ügyről a tárcát is kérdezték, Mao Ning szóvivő azonban azt válaszolta, nincsenek információi.

A Bloomberg egyébként nem zárja ki, hogy valóban egészségügyi okok állnak a háttérben, ehhez kapcsolódóan egy másik ügyről számolt be a portál: John Kerry korábban arról beszélt a sajtónak, januárban Hszie Csen-hua kínai klímaügyi megbízott agyvérzést kapott és másfél hónapig nem tudta feladatait ellátni. Peking nem reagált a hírre.

Noha a külügyminisztérium honlapján továbbra is Csin Kang szerepel tárcavezetőként, a nemzetközi portálok szerint az események a kínai rendszer átláthatatlanságára utalnak. „Csin Kang eltűnése sok bizonytalanságot kelt. Ha egy vezető politikus különösebb magyarázat nélkül eltűnik, az emberek nehezen bíznak meg bármely kínai vezetőben, tisztviselőben” – vélekedett Yun Sun, a washingtoni Stimson Központ agytröszt Kína-programjának igazgatója. Richard McGregor, a sydney-i Lowy Intézet Kelet-Ázsiáért felelős munkatársa azonban arra mutatott rá, minél hosszabb ideig távol van a külügyminiszter, annál valószínűbb, hogy sokkal komolyabb oka van eltűnésének. Hozzátette: nem kizárt, hogy valóban egészségügyi okok miatt nem jelenik meg a nyilvánosság előtt.

Az 57 éves politikus eddigi leghosszabb távolléte mindössze nyolc nap volt, a holdújévi ünnep alatt – mutatott rá a Bloomberg a kínai kormányzati nyilvántartásokra hivatkozva.

Év elején még olyan pletykák is felreppentek a kínai közösségi oldalakon, hogy a külügyminiszternek házasságon kívüli viszonya volt egy kínai televíziós személyiséggel. Az ügyet azért is verték akkor nagy dobra, mert a Kínai Kommunista Párt szabályzata szerint tagjainak tilos házasságon kívüli párkapcsolatot fenntartani – ez alapján egy ilyen típusú félrelépés is elegendő lehet egy politikai karrier végéhez.

Csin Kang 2022 decembere óta tölti be a kínai külügyminiszteri posztot, idén márciusban pedig államtanácsosnak is kinevezték. Vang Ji után ő Kína második legmagasabb rangú diplomatája, és az elmúlt éveket megelőzően is politikai pályán mozgott: 2021 és 2023 között Kína amerikai nagykövete volt, előtte pedig külügyminiszter-helyettesként tevékenykedett. Csin Kang politikai karrierje azonban egészen az 1980-as évekre vezethető vissza, főként külügyi pozíciókban szolgált.

Nem az első eltűnési ügyről van szó egyébként – erre már a Világgazdaság mutatott rá.

A lap több olyan esetet is felidézett, amikor kínai hírességek eltűntek a nyilvánosság elől, majd visszatértükkor már vádlottak voltak. Az Interpol akkori vezetője, Meng Hong-vej 2018-ban tűnt el hetekre, később 13 és fél éves börtönbüntetést kapott korrupcióért. Az elmúlt időszakban pedig a külügyminiszter mellett is történtek hasonló esetek, például az Alibaba alapítójával, Jack Maval.

Borítókép: Csin Kang kínai külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.