Ki nem találná, mivel állt elő az Európai Unió a korrupció felszámolására

Éppen azt akarja fokozni Brüsszel, ami a korrupció melegágya.

Magyar Nemzet
2023. 07. 31. 10:41
KAILI, Eva Brüsszel
Strasbourg, 2023. július 11. A korrupciós botrányba keveredett Eva Kaili görög szocialista párti képviselõ, az Európai Parlament (EP) volt alelnöke az uniós törvényhozás plenáris ülésén Strasbourgban 2023. július 11-én. A korábban vizsgálati fogságban levõ Kailit április 14-én a brüsszeli Haren börtönbõl házi õrizetbe helyezték a belga fõvárosban, majd késõbb EP-képviselõi jogköre gyakorlását is engedélyezték. Az idõközben leváltott EP-alelnököt még 2022. december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok a Katar-gate néven elhíresült korrupciós ügyben indított nyomozás során. MTI/EPA/Julien Warnand Fotó: Julien Warnand
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly decemberben robbant ki az Európai Unió történetének legnagyobb korrupciós botránya Brüsszelben. A belga rendőrség első körben egy befolyásszerzésre irányuló vizsgálat során nagyszabású letartóztatásokat hajtott végre, és 1,5 millió eurót foglalt le az Európai Parlament tagjaitól, köztük a testület akkori alelnökétől, Eva Kaili képviselőtől. 

A görög baloldali politikus és társai Katarnak és más közel-keleti országoknak lobbizhatott az európai intézményekben, a megfelelő politikai döntésekért cserébe pedig nagyvonalú ajándékokat zsebeltek be.

Eva Kailit előzetes letartóztatásba helyezték, majd hónapokkal később kiengedték, és azóta csendben visszaült a parlamentbe, ahol szigorúbb etikai szabályokat követelt olyan esetekre, amelyekben ő maga is sáros volt.

Az Európai Parlament olyan javaslatokkal állt elő, ami inkább nevetségessé teszi az uniós politikát, mint komollyá. A testület először is elutasította, hogy saját vizsgálatot indítson arról, hogy mi is történt valójában, és úgy döntött, hogy nem kötelezi az európai parlamenti képviselőket vagyonnyilatkozatuk átvizsgáltatására, és nem fosztja meg az elítélt képviselőket sem a brutálisan magas nyugdíjuktól. 

 

Brüsszel ehelyett egy sor olyan intézkedéssel igyekezett tompítani az uniós intézményeket ért gyomrost, amelyek még több papírmunkával járnak, még több bürokráciával. Csakhogy éppen a szóban forgó korrupciós botrány melegágya is a végeláthatatlan és követhetetlen bürokrácia volt.

A Politico ennek kapcsán idézi Richard Corbett volt baloldali európai parlamenti képviselőt, aki agresszívabb reformokat támogat, és aki elismerte, hogy nem biztos abban, hogy az Európai Parlament valóban eljut-e a kezdetben hangzatos jelszavakkal felvázolt reformig.

Borítókép: A korrupciós botrányba keveredett Eva Kaili görög szocialista párti képviselő, az Európai Parlament (EP) volt alelnöke az uniós törvényhozás plenáris ülésén Strasbourgban 2023. július 11-én (Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.